Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 31. 10. - 6. 11. 2022

31.10.2022

Přinášíme vám inspiraci na podzimní výlety z regionu Kroměřížsko!

TAJEMNÉ SKÁLY BUDAČINA
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku, která nás zavede až ke zdejší přírodní památce Budačina.
Začínáme u rozcestí zvané „Kula“, které se nachází po pravé straně silnice směrem od obce Kostelany. Za turistickým přístřeškem se napojíme na modrou turistickou trasu, která vede dál do hlubokých lesů. Poté už jdeme podle značení Spáčilovy naučné stezky, která nás zavede až k samotné Budačině. Jedná se o soubor pískovcových skal, kde se postupně rozléhají čtyři mohutné skalní útvary. Nejvyšší z nich dosahuje výšky 12 metrů. Překvapením je i malá puklinová jeskyně o délce 5 metrů. Podle tradovaných pověstí sloužila tato malá jeskyně jako skrýš pro loupežníky Ondráše a Juráše, kteří zde přepadávali a loupili projíždějící kupce na nedaleké kupecké stezce.
Kompletní výlet ZDE.

KAPLIČKA NA STRÁŽNÉ U HOŠTIC
Vesnička Hoštice se může pochlubit krásným zámkem, prastarou kaštanovou alejí i slavnou spisovatelkou, která tady prožila kus dětství a mládí. Marie Ebner Esenbachová, rozená hraběnka Dubská, byla rakouskou Boženou Němcovou. Její tvorbu silně ovlivnila krajina kolem Hoštic, kde vyrostla. 
Vydejte se v jejích stopách kolem zámečku, kaštanovou alejí, mrkněte i na bývalé tvrziště Svárov a Zdislavkou kapličku. Cesta lesem vás pak dovede k hájence a potom i ke kapličce Na Strašné. Správně to má být Strážná, ale váže se k ní jedna legenda o tom, proč si ji lidé tak pojmenovali. Najdete ji na našem webu. Je to místo plné energie, hlubokých lesů a čisté vody pramenící ze studánky.
Kompletní výlet ZDE.

ROZHLEDNA KELČSKÝ JAVORNÍK
Vysoko nad Hostýnskými horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, na jaře, v létě i na podzim je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy. Řeč je o rozhledně na Kelčském Javorníku. Jestli jste tu ještě nebyli, je čas to napravit. Budete se sem rádi vracet. Nevšední rozhledna svým tvarem upomíná na slavnou tradici ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem. 
Jak stoupáte rozhlednou nahoru, otevírají se vám pohledy do různých pater krajiny - do korun stromů, na vrcholky okolních kopců i do samotných oblak. Rozhledna je vysoká 35 metrů a vyšplháte sem po 156 schodech. 
Za dobrého počasí je odtud vidět Jeseníky, Beskydy, Bílé Karpaty nebo Javorníky. Za ošlivého počasí je tu vidět nádherně hustá mlha.
Jak se sem dostat? Na Kelčský Javorník vede hned několik cest a každá z nich cestou nabízí hned několik zajímavostí. Všechny trasy včetně mapky najdete ZDE.

Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
       

Související fotografie