Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE VALAŠSKO / Tipy 17. - 23. 10. 2022

17.10.2022

Podzim na Valašsku je nádherný, pojďte s námi objevit nové tipy na výlety!

POHODOVÝ DEN VE VALAŠSKÉM MEZIŘÍČÍ
Prožijte pohodový den ve Valašském Meziříčí, které svou polohou představuje vstupní bránu Moravskoslezských Beskyd. Vydejte se po turistickém okruhu a užijte si nenáročnou poznávací trasu po památkách a zajímavostech Valašského Meziříčí. Lehká 8 kilometrů dlouhá trasa, se stoupáním 238 výškových metrů, začíná v centru ValMezu na náměstí, odkud se vydáte na Helštýn, vrch v Rožnovské brázdě, kde se nachází památník obětem první a druhé světové války včetně tří památných Helštýnských lip
Odtud trasa klesá podél hlavní silnice až k zámku Kinských, kolem kterého se rozkládá park se vzácnými druhy dřevin. 
Dále budete pokračovat kolem vlakového nádraží a vrátíte se zpět k centru ValMezu, kde doporučujeme navštívit Živé muzeum gobelínů, kde po předchozí domluvě můžete za plného provozu nahlédnout do atmosféry tradičního uměleckého řemesla. Poté se zpět vrátíte do centra, kde se můžete občerstvit v místních restauracích. 
Kompletní výlet ZDE.

PERLY NAD ROŽNOVEM
Užijte si perly nad Rožnovem a vydejte se na Pustevny, Radhošť s Radegastem nebo znovuzrozený Libušín. Vyhledávané letní i zimní letovisko, křižovatka turistických cest i nástupní místo naučných stezek Radegast a Čertův mlýn. To všechno a mnohem více jsou Pustevny, které leží ve výšce 1 018 m n. m. 
Na Pustevnách, které jsou právem vyhlášené za Národní kulturní památku, se vyjímají dřevěné stavby Libušín, Maměnka a Pustevenka, rovněž zvonice a vyhlídkový altán Cyrilka. Novodobou atrakcí je Stezka Valaška. O dva kilometry dál stojí socha pohanského boha Radegasta a na vrcholku hory Radhošť pak kaple sv. Cyrila a Metoděje se sousoším věrozvěstů. Lidově-secesní stavby Maměnka a Libušín od architekta Dušana Jurkoviče jsou dominantou Pusteven. Libušín v roce 2020 opět ožil po ničivém požáru a po pečlivé rekonstrukci se památka vrátila do podoby z roku 1925 a fascinuje odborníky i laiky.  Více na www.visit-valassko.cz.

MAGICKÉ VSETÍNSKÉ OSMIČKY
Vydejte se Vsetínem po poznávací městské trase za Magickými vsetínskými osmičkami a objevíte zajímavá místa. Trasa procházky začíná u 18. poledníku, který se nachází v Panské zahradě, dále vede na Horní město ke kříži a náhrobní desce, které pochází z 18. století a váže se k nim pověst o krásné Alžbětě, která v 18 letech zemřela z nešťastné lásky. 
Dále pokračujete k baroknímu kamennému kříži z 18. století u katolického kostela, dalším zastavením jsou pak barokní sochy Jana Nepomuckého a Panny Marie Immaculaty a kašna na Horním náměstí. Dalším osmičkovým místem je vsetínská hvězdárna, poté Městský hřbitov s hrobem a památníkem Československých vojáků. 
Z Horního města se trasa vrací k Planetce Vsetín - otáčivé kamenné plastice z brazilského granitu vážící 1 tunu, která byla vytvořena podle skutečné planetky. 
Posledním osmým zastavením je Magická síla přírodních živlů, kterou znázorňuje kříž z 18. století, na jehož podstavci jsou rysky, které ukazují, kam až sahala voda na Dolním náměstí při velkých povodních. Pokud absolvujete všech osm zastavení a u každého se vyfotíte, získáte v Turistickém a informačním centru certifikát. Více na www.visit-valassko.cz.

Zdroj: Destinační společnost Valašsko s podporou Zlínského kraje.

  

Fotografie: m-ARK, Zdeněk Urbanovský, Destinační společnost Valašsko

Související fotografie