Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy 26. 9. - 2. 10. 2022

26.09.2022

Podzim je na Slovácku opravdu pestrý! Inspirujte se našimi tipy, kam vyrazit.

DO PODZIMNÍCH VINOHRADŮ VYJEDEME DRUHOU ŘÍJNOVOU SOBOTU
Podzimní symbolické uzavírání cyklostezek Na kole vinohrady Uherskohradišťska proběhne v sobotu 8. října. Po jarním kole se tentokrát pěší, cyklisté a koloběžkáři vydají do již zlatavých vinohradů, osázených zralými hrozny. Pro účastníky budou připraveny a značeny celkem čtyři cyklotrasy a jedna stezka pěší. Registrace již probíhají, výhodou včasného zakoupení startovného je nejen snížená cena, ale taky pohodlí. Účastník, který si zaplatí startovné předem, získá přednostně všechny důležité informace, přístup do mapové aplikace a ušetří taky čas, který již nebude muset trávit v den akce ve frontě na startovné. Kromě výjezdů do všech koutů Slovácka se mohou účastnici těšit i na společnou snídani a rozcvičku na náměstí, po návratu pak na kulturní program, tombolu a vinný trh. 


ZA VÍNEM ČI PÁLENKOU ZA KAŽDÉHO POČASÍ
Víno a tradiční ovocné pálenky ke Slovácku patří. Věděli jste, že na Modré probíhá stálá výstava těchto lahodných moků? Vinnou i slivovicovou stezku naleznete v suterénu Centra slováckých tradic. Vychutnejte si návštěvu ve dvou nebo vezměte na zajímavou prohlídku své přátele, kteří přijedou na Slovácko na návštěvu, ať poznají, jaké poklady zde ukrýváme! Každý den kromě pondělí zde můžete ochutnat až 104 vín a 70 pálenek. 
Centrum slováckých tradic se koneckonců nachází v areálu Modrá, mezi dalšími lákavými atraktivitami. Je zde vyhlášený Archeoskanzen, rekonstrukce velkomoravského sídliště středního Pomoraví z 9. stol. Neméně zajímavá je podvodní expozice Živá voda s výběhem praturů nebo Terárium Modrá, kde zhlédnete rozmanité druhy plazů nebo také pavouky, štíry a žáby. Areál Modrá, který se navíc nachází v těsné blízkosti Velehradu, je skvělou volbou pro váš celodenní výlet.

CESTUJTE PO SLOVÁCKU ŠETRNĚ
Poznejte nová místa, a to pohodlně bez závazku řízení a parkování. Chřiby i Bílé Karpaty jsou protkány značenými stezkami a vůbec není nutné vyrazit z jednoho místa a vracet se tamtéž zpět. I v dnešní době jsou nástupní či koncová místa dostupná hromadnou dopravou, a to je v přírodních a chráněných lokalitách zásadní – co nejméně zatěžovat životní prostředí osobní automobilovou dopravou. Vyrazit můžete z Uherského Hradiště či Uherského Brodu třeba do Vápenek a přes Velkou Javořinu přejít do Květné. Dalším tipem může být přechod Velkého Lopeníku z Květné do Starého Hrozenkova a navázat můžete přechodem Lokova ze Starého Hrozenkova do Bojkovic. 
Velmi obdobně je možné přejít i Chřiby, třeba z Osvětiman do Buchlovic nebo až na Velehrad a pak zase protisměrem z Napajedel na Modrou. Výletů, kdy si odpustíte dopravu autem a vyrazíte vlakem nebo autobusem je opravdu mnoho, stačí jen zapojit fantazii a vyrazit za dobrodružstvím tentokráte trochu jinak.

Zdroj: Region Slovácko s podporou Zlínského kraje.

Související fotografie