Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 5. - 11.9. 2022

05.09.2022

Prázdniny definitivně skončily, je tady září, ale nezoufejte, stále je kam vyrazit a co objevovat! Tento týden se podíváme na Kroměřížsko

PĚŠÍ PŘECHOD Z KORYČAN DO OSVĚTIMAN
Dnes pro vás máme skvělý tip na výlet, kde využijete hromadnou dopravu a nebudete tak vázáni na to, že se musíte vrátit tam, kde jste nechali auto. Pojedeme poznat starobylou krajinu Chřibů, zčásti po mezinárodní Cyrilometodějské stezce, která získala prestižní certifikát Kulturní stezka Rady Evropy. Autobusem z Kroměříže se vydáme do Koryčan, kde vystoupíme na zastávce u autoservisu a půjdeme po zelené turistické značce k hradu Cimburk. Ten si můžeme projít sami s tištěným průvodcem, symbolickým vstupným přispějeme na obnovu hradu. Od Cimburku půjdeme dále po zelené ke studánce u Mísy a poté po červené do prudšího kopce ke skalnímu útvaru Kazatelnu. Tady už se napojíme na značenou Cyrilometodějskou stezku, která nás dovede k Hradisku Svatého Klimenta, Gorazdově studánce a poté až do Osvětiman, kde se svezeme autobusem do Starého Města u Uherského Hradiště a odtud pojedeme vlakem zpět do Kroměříže. Trasa je dlouhá asi 15 kilometrů a zabere pohodlným tempem asi 5 hodin. Lze ji samozřejmě absolvovat i opačně, od Starého Města přes Osvětimany do Koryčan, Kroměříže a zpět.


Kompletní výlet s odkazem na jízdní řád ZDE.

HOSTÝNSKÝMI VRCHY Z TROJÁKU NA TESÁK
Také jste jako děti jezdili s rodiči vlakem a autobusem do Hostýnských vrchů na pěší túry? Na jeden takový nostalgický výlet s našimi dětmi jsme se nedávno vydali vlakem z Kroměříže a Holešova do Bystřice pod Hostýnem a odtud pak autobusem na Troják. Z Trojáku se můžeme vydat buď na jednu stranu k rozhledně Maruška anebo na opačnou stranu po hřebenovce na Tesák. Půjdeme kolem pramenu řeky Dřevnice, kolem širokých pastvin, hlubokým i bohužel prořídlým lesem. Jsme ale okouzleni krásnými výhledy na hostýnské kopce. Na několika odpočívadlech si dopřejeme svačinu zabalenou z domu a dětem vyprávíme příběhy o partyzánech, kteří se v okolních lesích kdysi skrývali. Po osvěžení u Machovy studánky jsme již skoro na Tesáku, podpoříme návštěvou a pozdním obědem náhradní provoz naproti v lednu vyhořelé legendární turistické chaty Tesák a autobusem jedeme zpět do Bystřice pod Hostýnem a vlakem domů.
Kompletní výlet ZDE.

VÝŠLAP Z PŘÍLEP NA LYSINU
Dnes pro vás máme tak trochu dobrodružný výlet za čerstvým vzduchem a krásnými výhledy. Vesnička Přílepy, nedaleko Holešova, je známá svým zámkem, který sloužil mimo jiné jako porodnice a nyní prochází rekonstrukcí, ale i zámeckým parkem, nebo lesní kapličkou Panny Marie Podhostýnské. Právě odtud se vydáme na menší výšlap do přílepských kopců na tajemné místo Hrádek a vrchol Lysinu. Cestu do kopce lemují smrkové a dubové porosty a co chvílí se kocháme krásnými výhledy. Chůzi můžete střídat s během a pořádně provětrat plíce. Nebudete tady sami, v lesích tady žije spousta srnek a co chvíli se vám některá ukáže. Trasa je dobře značená včetně turistických rozcestníků, a z vrcholu Lysina se můžete vydat dál do Hostýnských vrchů, na Rusavu, nebo se vrátit zpět stejnou cestou do Přílep. 


Kompletní výlet ZDE.

MUZEUM V PŘÍRODĚ RYMICE
Muzeum v přírodě Rymice zažilo letos velkou slávu, po dlouhých letech chátrání byl zrekonstruován starý hospodářský dvůr a muzeum tak získalo nádherné prostory pro své exponáty a nejen to. Návštěvníci tady najdou moderní zázemí i zbrusu novou expozici od Kvásku ke klásku, která se věnuje tradici pečení chleba. Z hospodářského dvora se určitě vydejte poznávat doškové chaloupky, které jsou rozesety po celé vesnici, nezapomeňte na medovou zahradu ani větrný mlýn. V rámci komentovaných prohlídek se dozvíte více o způsobu života na hanácké vesnici před více než 200 lety, poznáte interiéry světniček, kde kdysi žily celé rodiny. Rymice mají úžasnou atmosféru, tak je určitě letos v létě nezapomeňte navštívit. Pohodlnější cestování je sem také díky autobusové dopravě na trase Kroměříž – Holešov – Bystřice pod Hostýnem, kdy vybrané autobusové spoje zajíždí právě do Rymic.


Jízdní řády a více informací k Muzeu v přírodě Rymice ZDE.

VÝLETY S TAJENKOU PRO DĚTI
Chodíte rádi s dětmi na výlety, chcete, abyste se dozvěděli něco nového a děti se zároveň zabavily? Tak to pro vás máme dobrou zprávu, v regionu Kroměřížsku vznikly další dva nové výlety s tajenkou a to Za ohýbaným nábytkem a svatou horou do Bystřice pod Hostýnem a Za černou kaplí a židovskými příběhy do Holešova. Oba výlety jsou koncipovány jako okruhy městem, kde na různých místech budete hádat písmenko do tajenky. Provedou vás nejzajímavějšími zákoutími obou měst a dozvíte se spoustu nových informací. Se správně vyluštěnou tajenkou se pak vydejte do městského informačního centra na zámku a to jak v Holešově, tak v Bystřici, a získáte za ni sladkou odměnu. Veškeré podklady, včetně originálních malovaných map, stahujte a tiskněte na webu regionkromerizsko.cz v sekci Kam s dětmi. Tam najdete rovněž i dva loňské výlety s tajenkou do Kroměříže a Chropyně.


Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
       


Související fotografie