Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy 29. 8. - 4. 9. 2022

29.08.2022

Máme tady přelom měsíce srpna a září a s ním i nové tipy, kam vyrazit v našem kraji, tentokrát z malebného regionu Slovácko.

SLOVÁCKÝ FESTIVAL CHUTÍ A VŮNÍ ZAVONÍ PO TRNKÁCH
Přijměte srdečné pozvání na Slovácký festival chutí a vůní. V sobotu 24. 9. v 10 hodin se otevřou brány Skanzenu Rochus v Uherském Hradišti. Areál se pro tento den promění v tradiční jarmark toho nejlepšího ze Slovácké kuchyně. Přijďte zavzpomínat na jídla z dětství, na vůně, které se linuly kuchyní při nedělním pečení. Gastrofestival originální svým zaměřením na tradiční kuchyni se letos uskuteční už po osmé. Každému ročníku vévodí symbolicky nějak surovina, motiv. Po loňském medu a ořeších jím letos budou švestky nebo jak se říká „trnky“, a to ve všech svých podobách. Bude se ochutnávat, soutěžit o chutné a voňavé ceny, bude se piknikovat a bude se taky zpívat, protože folklor ke Slovácku neodmyslitelně patří. Přijeďte do Uherského Hradiště na Slovácký festival chutí a vůní v sobotu 24. 9. od 10 hodin. Více také v události na Facebooku


DO PODZIMNÍCH VINOHRADŮ VYJEDEME DRUHOU ŘÍJNOVOU SOBOTU
Podzimní symbolické uzavírání cyklostezek Na kole vinohrady Uherskohradišťska proběhne v sobotu 8. října. Po jarním kole se tentokrát pěší, cyklisté a koloběžkáři vydají do již zlatavých vinohradů, osázených zralými hrozny. Pro účastníky budou připraveny a značeny celkem čtyři cyklotrasy a jedna stezka pěší. Registrace již probíhají, výhodou včasného zakoupení startovného je nejen snížená cena, ale taky pohodlí. Účastník, který si zaplatí startovné předem, získá přednostně všechny důležité informace, přístup do mapové aplikace a ušetří taky čas, který již nebude muset trávit v den akce ve frontě na startovné. Kromě výjezdů do všech koutů Slovácka se mohou účastnici těšit i na společnou snídani a rozcvičku na náměstí, po návratu pak na kulturní program, tombolu a vinný trh. Podrobné informace k trasám, startovné a další naleznete na www.slovacko.cz.


BURZA KROJŮ V KUNOVICÍCH
Hodová sezóna na Slovácku již běží a s ní stoupá i potřeba pořídit si či doplnit nějaké krojové součástky. Kompletní kroj v dobrém stavu je čím dál tím větší vzácnost. Nenechávejte nic na poslední chvíli a zajistěte si svůj lidový oděv včas. Krojová burza v Kunovicích v neděli 4. 9. nabídne kroje a krojové součásti nejen z Kunovic, ale i z okolí – oblast Horňácka, Kyjovska a další. Nebudou chybět ani doplňky ke krojům, jako šátky, mašle, boty, předměty s folklorní tématikou a další zboží pro užitek nebo potěchu oka. Součástí programu bude i ukázka vázání tureckého šátku, tzv. turčáku. Pokud máte naopak doma nevyužité poklady, pro které nemáte uplatnění, ale rádi byste jim dali vdechnout nový život, i Vám je krojová burza určená. Zájemci o prodej se mohou hlásit v Městském informačním centru Kunovice. Krojová burza v Kunovicích proběhne v neděli 4. 9. od 9 hodin.

 

SLOVÁCKÉ SLAVNOSTI VÍNA A OTEVŘENÝCH PAMÁTEK
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu, která prezentuje bohatost a rozmanitost tradiční lidové kultury na Slovácku. Jejím dějištěm jsou otevřené historické památky královského města Uherského Hradiště, právem nazývaného slováckou metropolí. Historické jádro Uherského Hradiště se tak již od roku 2003 pravidelně druhý víkend v září proměňuje v jedno velké pódium, na němž se představují desítky folklorních souborů, cimbálových muzik i dechových kapel, a společně s ochutnávkou vín, burčáku a regionálních gurmánských specialit vytvářejí nezapomenutelný zážitek pro desetitisíce návštěvníků. Nenechte si ujít třeba slavnostní sobotní průvod, tvořený stovkami krojovaných, tanečními soubory a muzikami z celého regionu. Přijeďte na Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, v sobotu a neděli 10. a 11. září do Uherského Hradiště. 


ZAŽIJTE BABÍ LÉTO NA SLOVÁCKU
I když už je léto na svém sklonku, sezóna na Baťově kanále zdaleka nekončí! Možnosti plaveb jsou až do října. Užijte si plavbu po Baťově kanálu bez velkého množství turistů. Pokud máte zájem o jednorázový výlet, který může trvat hodinu, dvě, půl den nebo celý den, nabízí se varianta zapůjčení motorového člunu Carolina či lodi Pannonia – tyto můžete po krátkém zaškolení řídit sami nebo plout s kapitánem. Nebo využijte možnosti pravidelných plaveb na velkých výletních lodích. Hausbóty či pobytové lodě jsou určeny těm, kteří chtějí prožít několikadenní vandr plavbou na lodi. Je to také ideální volba pro ty, kdo chtějí Baťův kanál projet a poznat nejlépe v celé jeho délce, a kromě vodní cesty poznat i okolní zajímavosti. Nezapomínejte ani na možnost plavby v kombinaci s cykloturistikou, mnohé lodě nabízejí přepravu kol. Máte tak možnost navštívit během dne mnohem více zajímavostí, nejen v místě kotvení.Zdroj: Region Slovácko s podporou Zlínského kraje.

Související fotografie