Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy 1. - 7. 8. 2022

01.08.2022

Malebný region Slovácko vás zve k návštěvě! Jaké jsou nejnovější tipy na výlety či akce?

ŘEMESLNÉ LÉTO VE SKANZENU ROCHUS
Zveme Vás do Skanzenu Rochus, který se nachází v přírodně-kulturním areálu Park Rochus, rozprostírajícím se nad městem Uherské Hradiště. Během srpnových víkendů se v usedlostech skanzenu zabydlí vybraný řemeslník nebo rukodělný tvůrce, který Vás během prohlídky skanzenem zasvětí do svého umění. Těšit se tak můžete nejen na expozice oživené průvodci, krásy skanzenu, výhledy do krajiny a milá zvířata, ale také na ukázky tradiční řemeslné a rukodělné výroby s jednotlivými řemeslníky. Aktuální program představuje Skanzen Rochus v na svém webu skanzenrochus.cz Ve Rochusu uvidíte původní lidové stavby – přenesené originály nebo přesné kopie objektů lidové architektury, které v uceleném souboru prezentují tradiční lidovou kulturu regionu Uherskohradišťska. 

NA VÝLET POHODLNĚ VEŘEJNOU DOPRAVOU
Poznejte nová místa, projděte zajímavé trasy a doplňte své turistické zážitky! A to pohodlně bez závazku řízení a parkování. Máme pro vás nové výlety hromadnou dopravou. V Bílých Karpatech vás zavedeme na Velkou Javořinu, Velký Lopeník nebo na Žítkovou a do Bojkovic. Ve Chřibech vyrazte na Cimburk, Hradisko sv. Klimenta nebo Kazatelnu. Nechte se dopravit na místo, kde začnete túru a po jejím zdolání se dostanete z jiného směru zase zpět domů. Nemusíte řešit vlastní automobil, čímž ušetříte jistě nějakou korunu, ale taky životní prostředí. Zájmem projektu je právě snížení momentálně velmi velkého počtu aut, které do chráněných oblastí jezdí za účelem jednodenních výletů. Výlety jsou zpracované do přehledných brožur, volně dostupných v infocentrech Slovácka. Projekt vznikl za spolupráce Integrované dopravy Zlínského kraje, Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a Regionu Slovácko, za podpory Zlínského kraje.

MORAVSKÉ CHODNÍČKY V NAPAJEDLÍCH
Klub kultury v Napajedlích ve spolupráci se slováckými soubory Radovan a Pozdní sběr Napajedla pořádá 22. setkání folklórních souborů. Program poběží od pátku 12.  do soboty 13. srpna. V pátek se představí ženské a mužské pěvecké sbory, v sobotu pak folklorní soubory ze Slovácka, Valašska a Hané. Po odpoledním programu následuje beseda u cimbálu. Program proběhne na nádvoří Nového kláštera. Město Napajedla se nachází na geografickém rozhraní Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu, ale zároveň na křižovatce etnografické, která nejen rozděluje, ale především spojuje. Právě v Napajedlích se již dvacet jedna let scházejí chodníčky tří etnografických oblastí – Slovácka, Valašska a Hané, a to pod příznačným názvem Moravské chodníčky. 

JÍZDA KRÁLŮ V KUNOVICÍCH
Mlčenlivý mladý král v ženském šatu, nádherně nazdobení koně, vtipné vyvolávky, formanské jízdy… To vše a mnoho dalšího je neodmyslitelně spojeno s Jízdou králů Kunovice. Přijeďte do Kunovic zažít atmosféru tohoto zvyku, který je pro svou jedinečnost zapsán v kulturním dědictví UNESCO. Charakter jízdy králů spočívá především v ustáleném scénáři, ale také ve specifickém zdobení koní, které vychází z barevnosti krojů. Když pak od Panského dvora v Kunovicích vyjede průvod urostlých mladých mužů v krojích a přidají ještě vtipné, trefné a někdy i štiplavé vyvolávky, je to nepopsatelný zážitek nejen pro přímé účastníky a všechny obyvatele města, kteří jsou pyšní a hrdí na své tradice, ale i pro zúčastněné diváky ze široka daleka. Můžete se těšit i na několik doprovodných akcí, které budou samotnou jízdu králů doplňovat. Letošní jízda králů v Kunovicích proběhne od 6. do 7. srpna Více na jizdakralukunovice.cz.

VÝSTAVA KROJOVÝCH PANENEK V UHERSKÉM BRODĚ
Zveme Vás na krojový bál! Pozvání přichází od panenek z družstva umělecké výroby Lidové tvorby v Uherském Brodě. Přijďte se podívat, do jakých krojů se oblékaly panenky od založení Lidové tvorby až do ukončení jejich výroby. Na bál byly pozvány i hračky dalších výrobců z Čech a blízkého zahraničí, tedy ty, které si na Uherskobrodsku nejvíce pamatujeme. Do tajného světa panenek můžeme nahlédnout díky sbírkám muzea, soukromých sběratelek z Uherského Brodu a Lidové tvorby. Výstava probíhá v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Stálá expozice Komenský lidstvu, věnovaná životu a dílu významného rodáka, je doplněna o expozici regionální historie a etnografie s názvem Starožitnosti Uherskobrodska. Zájemci mohou rovněž navštívit řadu krátkodobých tematických výstav, jako je právě výstava krojových panenek, která potrvá do září.

Zdroj: Region Slovácko s podporou Zlínského kraje.

Související fotografie