Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE VALAŠSKO / Tipy 25. - 30. 7. 2022

25.07.2022

Tento týden budeme objevovat Valašsko! Další skvělé tipy, kam vyrazit, jsou tady.

VAŘÁKOVY PASEKY
Užít si příjemnou procházku valašskou krajinou můžete na naučné stezce Vařákovy paseky, která začíná u vlakového nádraží v Horním Lidči. Trasa vede zpočátku po žluté turistické značce kolem Lačnovských rybníků a do vesnice Lačnov, odtud se vydáte kolem Dolních a Horních lačnovských skal až na hřeben Vizovických vrchů. 
Pokračovat budete po modré turistické značce na Vařákovy paseky, osady, jejíž obyvatelé podporovali partyzány a která byla na začátku května 1945 vypálena gestapem. Tuto tragickou událost zde připomíná pomník s pamětní deskou.  
Odtud se vrátíte kousek zpět k rozcestí Láz a pokračujete pod vrcholy Krajčice a Kopce k Čertovým skalám a do Lidečka. Trasa naučné stezky je dlouhá 16 kilometrů a vede po značených turistických cestách. Je zde celkem 15 zastavení s informacemi o přírodě a historii celé oblasti. 
Více ZDE.

ČERTŮV MLÝN
Vydejte se na nejvyšší vrchol Zlínského kraje, kterým je 1206 metrů nad mořem Čertův mlýn, hora, která se nachází mezi Kněhyní a Pustevnami. Na Čertův mlýn se můžete vydat po naučné stezce, která začíná na Pustevnách, je dlouhá 7 kilometrů a díky nenáročnému převýšení je stezka vhodná i pro rodiny s dětmi. Na devíti zastaveních na trase stezky se můžete seznámit s přírodními zajímavostmi beskydského hřebene mezi Pustevnami a Martiňákem a za zastavení určitě stojí jezírko Mořské oko. 
Trasa je vedena po červené turistické značce a značené cyklostezce a v létě je sjízdná i na kole. Ve znaku naučné stezky je Čertův stůl, unikátní skalní útvar na vrcholku Čertova mlýna. K prvnímu zastavení můžete využít také lanovou dráhou z Trojanovic nebo autobus z Rožnova pod Radhoštěm. 
Více ZDE.

REGIONÁLNÍ HRA POZNÁVÁME VALAŠSKO S MEDVĚDEM JUROU
Zpestřete si léto s regionální hrou Poznáváme Valašsko s medvědem Jurou, kterou pro vás připravila Destinační společnost Valašsko a zasoutěžte si o zajímavé ceny. Od prvního června do konce září se můžete vydat s medvědem Jurou po dvaceti zajímavých místech na Valašsku, kde medvěd Jura uložil razítka. Jako malou ochutnávku vybraných míst můžeme prozradit, že se s medvědem Jurou vydáte třeba na stezku portáše Maliny do Velkých Karlovic, k památníku Andělíček u Valašských Klobouk, k vodní nádrži Břucko ve Valašské Bystřici nebo na Rusavu. Hrací brožurky si můžete vyzvednout v informačních centrech na Valašsku, kam je po vyplnění opět odevzdáte. K razítkům, která jsou umístěna v přírodě, vás zavedou GPS souřadnice, které si můžete naskenovat pomocí QR kódu zveřejněného u každého místa. Více informací naleznete na hra.visit-valassko.cz.

FOTOSOUTĚŽ VYFOŤ VALAŠSKO A VYHRAJ
Zapojte se do fotosoutěže s názvem VYFOŤ VALAŠSKO A VYHRAJ, kterou vyhlásila Destinační společnost Valašsko.. Vybrat si můžete z kategorií: Sportovní vyžití na Valašsku, Příroda na Valašsku a Tradice na Valašsku. Pravidla soutěže jsou jednoduchá – stačí pořídit dostatečně kvalitní fotografii a zaslat ji do 10. října na e-mailovou adresu fotosoutezvalassko@seznam.cz Soutěžící se mohou zapojit maximálně jedním snímkem v každé kategorii a fotografie musí být pořízena výhradně v oblasti regionu Valašsko. Vyhlášení vítězných fotek proběhne 31. října na webu www.visit-valassko.cz. Autoři tří nejlepších snímků v každé kategorii obdrží finanční odměny za 1. místo ve výši 3 000 korun, za 2. místo 2 000 korun a za 3. místo 1 000 korun. 
Více ZDE.

VĚTRNÝ MLÝN MEDŮVKA
Dnes vás pozveme na výlet k větrnému mlýnu Medůvka, který se nachází u modré stezky vedoucí z Malé Lhoty do Brňova u Valašského Meziříčí. Jedná se o repliku větrného mlýnu horského typu, který zde stával do roku 1964 a používal se k mletí mouky a šrotování obilí. Současný majitel postavil jeho repliku podle historických fotografií. Nový mlýn má na výšku 7,5 metrů a větrné lopatky mají průměr 11 metrů a po domluvě s majitelem se do něj lze i podívat. 
V okolí můžete také navštívit Skály Medůvka, pískovcové skalní bloky vyhledávané turisty i horolezci. Dalším místem, které byste neměli minout je Přehrada Bystřička – vodní nádrž na říčce Bystřičce byla vybudována v letech 1907–1912 a ve své době byla technologickou novinkou Rakouska-Uherska. Přehrada Bystřička nabízí osvěžení, příjemnou procházku, ale také občerstvení v místní vyhlášené restauraci. 
Více ZDE.


Zdroj: Destinační společnost Valašsko s podporou Zlínského kraje.

  

Související fotografie