Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 11. - 17. 7. 2022

11.07.2022

Pojďte s námi objevovat Kroměřížsko! Co je nového a kam můžete vyrazit na výlet?

PRÁZDNINY V KVĚTNÉ ZAHRADĚ
V kroměřížské Květné zahradě mohou rodiny s dětmi po celé léto opět vyrazit na edukační programy s názvem Prázdniny v Květné zahradě. Připraveny jsou vždy dva tematické dny v týdnu. 
Každé prázdninové pondělí se vydejte do Zahradní herny u Králičího kopce. Těšit se tady můžete na hry, hříčky a tvoření. Přijít můžete kdykoli mezi 10. a 15. hodinou.
Každou prázdninovou středu pak můžete vyrazit na program Tajemství Libosadu, kdy při procházce zahradou budete objevovat všelijaká tajemství, která nejsou na první pohled vůbec zřejmá. Program začíná v 10 hodin a 30 minut.
Oba programy jsou součástí vstupného do zahrady, jen je potřeba zájem nahlásit na pokladně a probíhají až do konce srpna.

PŘESPOLNÍ PROCHÁZKA ZE ZBOROVIC DO NĚTČIC
Letní počasí láká k procházkám, zejména těm podvečerním. Máme pro vás tip na jednu takovou přespolní, v kouzelné prázdninové  krajině Hříběcích hor, z Nětčic do Zborovic a zpět. 
Za kulturním domem v Nětčicích se vydejte na polní cestu, která vede mírně do kopečka, za to pak na svém vrcholu nabízí krásný výhled na Zborovice, Chřiby i Hostýnské Vrchy. Pokračujte dál kolem malé kapličky až k prvním zborovským zahradám. Projděte pod kamenným mostem, po kterém jezdí vlak, a jakmile minete kostel Sv. Bartoloměje, ocitnete se u bran zborovského zámku. Sídlí zde ústav sociální péče, ale do zámeckého parku se branou dostanete. Před vámi se za chvíli objeví Nový zámek, kolem něhož projdete a po chvíli můžete obdivovat nádhernou stavbu rodinné hrobky Friessů, původních majitelů Zborovic. Je to krásná a magická stavba, ze které dýchá genius loci. Rodina Friessova koupila Zborovice v roce 1863 a postarala se tak o jejich rozvoj. Vybudovali tady rozsáhlý dvůr s cukrovarem, Nový zámek s rodinnou hrobkou a také železniční trať ze Zborovic do Kroměříže, která se využívá dodnes. Rodině patřil tento rozsáhlý majetek až do okupace, kdy museli kvůli židovskému původu emigrovat do ciziny. Přes zborovský les a kolem myslivecké chatky se pak vrátíte zpět do Nětčic. 
Kompletní výlet ZDE.

RODINNÉ HRY A HLEDAČKY
Pokud máte děti, určitě oceníte pár tipů, jak je vylákat ven do přírody na výlet. V našem regionu probíhají o prázdninách hry, které budou bavit menší i větší děti. První z nich je regionální hra Poznáváme Valašsko s medvědem Jurou. V informačních centrech na Valašsku nebo u nás v Bystřici pod Hostýnem si zakupte brožurku s hrací kartou a trasami výletů, kde se nachází razítka. Když nasbíráte všech 20 do konce září, jste zařazeni do slosování o hodnotné ceny. Hledat můžete i v Hostýnských vrších a to na Tesáku a na Rusavě. 
Další a to celorepublikovou, je hra dětské televize Déčko s názvem Spravte to to!, jejímž smyslem je sbírat do aplikace kódy buď na pokladnách turistických atraktivit, informačních centrech nebo hledat schránky s kódem v přírodě. U nás v regionu můžete kódy vyzvednout v Turistickém informačním centru Kroměříž či na pokladně Muzea v přírodě Rymice nebo najít schránky dle pokynů na webu Déčka v Koryčanech a v Holešově. 
V Kroměříži se pak opět hledá poklad biskupa Bruna nebo si můžete z našeho webu stáhnout podklady k výletům s tajenkou.

OTEVŘENÉ BRÁNY NA KROMĚŘÍŽSKU
Vstupte do bran kostelů a zažijte je v jiném světle!
Až do 30. září máte opět možnost poznat blíže kostely a církevní památky ve Zlínském kraji díky projektu Otevřené brány, které nabízí zajímavé komentované prohlídky. 
A do jakých kostelů se můžete vypravit na Kroměřížsku?
V Kroměříži je otevřen: kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Mořice, kostel Nanebevzetí Panny Marie, v Holešově: farní kostel sv. Anny a kostel Nanebevzetí Panny Marie s nádhernou Černou kaplí, v Bystřici pod Hostýnem: kostel sv. Jiljí, v Rajnochovicích nádherný barokní kostel Narození Panny Marie, v Chropyni: kostel sv. Jiljí a ve Střílkách kostel Nanebevzetí Panny Marie, který stojí naproti unikátnímu baroknímu hřbitovu.

PODVEČERNÍ RELAX V KROMĚŘÍŽI U HRUBÉHO RYBNÍKA
Pokud nemáte čas na dlouhé výlety a výšlapy, máme pro vás zbrusu nový tip na podvečerní projížďku kolem Hrubého rybníku, neboli Bágráku, v Kroměříži. Od Kotojed se napojíte na cyklostezku, kterou můžete projet na longboardech, bruslích, děti na odrážedlech nebo si jen tak užít procházku až k naučné stezce Hráza. Na několika informačních tabulích se dozvíte, jaká fauna a flora v okolí žije. Poté už se napojíte na pěšinku kolem rybníku až se dostanete k pumtrackové dráze, dětskému hřišti a odpočívadlům. Do budoucna to tady město plánuje vylepšit ještě dalšími herními prvky, takže se máme na co těšit. Nedaleko se můžete napojit i na cyklostezku kolem řeky Moravy směrem do Kvasic a dál k Baťovu kanálu. 
Kompletní výlet ZDE.


Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
       

Související fotografie