Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE VALAŠSKO / Tipy 20. - 26. 6. 2022

20.06.2022

Tento týden budeme objevovat Valašsko! Malebná krajina na samém východě Zlínského kraje láká na turistiku, cyklistiku i zajímavé akce. 

RATIBOŘSKÉ LAVIČKY
Prožijte léto v přírodě Valašska a užijte si výlety za Ratibořskými lavičkami, které nabízejí výhledy i písničky. Návštěvníci mají v Ratiboři a jejím nejbližším okolí možnost navštívit celkem 18 míst s lavičkami, na kterých je radost se zastavit, vydechnout a okem spočinout na tom, co příroda a činnost lidí nabízí k pokochání, poznání či vzpomínání. Příjemným bonusem každého zastavení je symbolický kovový sloupek se schránkou, která obsahuje pamětní knížku s popisem místa a písničkou, kterou si během svého výletu mohou návštěvníci zazpívat. Zajděte posedět, spočinout si, zanotovat, načerpat energii a sílu z krásného pohledu na Ratiboř, Kateřinice nebo Hošťálkovou. 
Kompletní výlet ZDE.

HRA POZNÁVÁME VALAŠSKO S MEDVĚDEM JUROU
Zpestřete si léto s regionální hrou Poznáváme Valašsko s medvědem Jurou, kterou pro vás připravila Destinační společnost Valašsko a zasoutěžte si o zajímavé ceny. Od prvního června do konce září se můžete vydat s medvědem Jurou po dvaceti zajímavých místech na Valašsku, kde medvěd Jura uložil razítka. Jako malou ochutnávku vybraných míst můžeme prozradit, že se s medvědem Jurou vydáte třeba na stezku portáše Maliny do Velkých Karlovic, k památníku Andělíček u Valašských Klobouk, k vodní nádrži Břucko ve Valašské Bystřici nebo na Rusavu. Hrací brožurky si můžete vyzvednout v informačních centrech na Valašsku, kam je po vyplnění opět odevzdáte. K razítkům, která jsou umístěna v přírodě, vás zavedou GPS souřadnice, které si můžete naskenovat pomocí QR kódu zveřejněného u každého místa. 
Více informací naleznete na www.hra.visit-valassko.cz.

ROŽNOVSKÉ PARNÍ LÉTO
Pro všechny železniční nadšence je na sobotu 2., 16. a 30. července připravena jízda historickým parním vláčkem, který v rámci Rožnovského parního léta vyjíždí z Valašského Meziříčí v 9:50 a 13:10 hodin. Z Rožnova pod Radhoštěm se pak vrací do Valašského Meziříčí v 11:12 a 15:34 hodin. Stejně jako v minulých letech bude hlavní hvězdou Rožnovského parního léta parní lokomotiva s označením 423.041 zvaná Velký býček alias Tulák, která byla vyrobena v roce 1924. Jízdenky včetně rezervace místa k sezení doporučujeme zakoupit v předprodeji na kterékoli pokladní přepážce Českých drah. Jednotné jednosměrné jízdné pro dospělého je 100 korun, pro děti 6–15 let 50 korun, děti do 6 let zdarma. 
Více informací ZDE.

VÝLET K JARCOVSKÉ KULE
Užijte si pohodovou procházku ke skalním útvaru Jarcovská kula. Tato přírodní památka vyhlášená roku 1999 se nachází 800 m jihozápadně od obce Jarcová, ve výšce 425 m n. m. Jarcovskou kulu tvoří 8 metrů vysoký pískovcový skalní blok. Tato osamocená skála představuje zbytek nejpevnější horniny, která oproti méně odolným horninám odolala intenzivnímu mrazovému zvětrávání. Nenáročná procházka lesíkem z obce Jarcová k Jarcovské kule je příjemným zpestřením odpoledne. Pokud se toužíte pokochat krásným výhledem, pokračujte další 1,5 km po zelené turistické trase a Naučné stezce T. G. Masaryka. 
Kompletní výlet ZDE

VÝLET KE KAPLIČCE NA ŠTRČKOVÉ
Užijte si čtyř kilometrovou procházku po valašských kopcích a vydejte se ke kapličce na Štrčkové ve Velkých Karlovicích, která svým neobvyklým tvarem připomíná malou rotundu. Na hřebínku mezi Pluskovcem a Stanovnicí ji postavil roku 1915 Petr Bukovjan jako poděkování za to, že se vrátil z 1. světové války. Ke kapličce se můžete vydat od vlakové zastávky ve Velkých Karlovicích, od které se vydáte vlevo po žluté, po které půjdete asi jeden a půl kilometru. Pokračujete mírně vpravo po zpevněné cestě zhruba jeden kilometr a následně ostře odbočíte vpravo směrem na cestu a jdete necelých 100 metrů, kdy poté odbočíte vlevo na nezpevněnou cestu, po které půjdete cca 250 metrů. K cíli výletu vede nezpevněná cesta, na kterou odbočíte vlevo. Odměnou za výšlap vám bude kaplička na Štrčkové s krásným výhledem na hřebeny Javorníků a Vsetínské vrchy. 
Kompletní výlet ZDE.

Zdroj: Destinační společnost Valašsko s podporou Zlínského kraje.

  

Související fotografie