Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 13. - 19. 6. 2022

13.06.2022

Máme tady polovinu června, prázdniny a léto se blíží a my vám přinášíme pět zbrusu nových tipů na výlety a akce, tentokrát z regionu Kroměřížsko.

POZNEJ - PROŽIJ - PROZKOUMEJ KROMĚŘÍŽ
Město Kroměříž, to jsou unikátní památky UNESCO, ale i město plné barev a překrásné atmosféry. Po celé léto bude opět na Velkém náměstí k dispozici Relaxační zóna, kde se můžete občerstvit, zahrát si s dětmi hry nebo si vychutnat některý z kulturních, zábavních či tvořících programů. 
Pokud máte raději pobyt v přírodě, zajděte si do Podzámecké nebo Květné zahrady, nebo na Šlajzu, kde je k dispozici odpočinkový a běžecký okruh, nová naučná stezka je pak na Barbořině
Brázdit řeku Moravy z Kroměříže do Kvasic a zpět bude opět výletní loď Bruno, která vyjíždí z Erbenova nábřeží. Kdo se chce dozvědět více o historii Kroměříže, může nasednout do turistického vláčku v Podzámecké zahradě a svézt se zahradou či centrem města, a užít si komentovanou projížďku.
A nezapomeňte, už tuto sobotu 18. června se v Kroměříži koná sportovní událost roku – Kanonýři v Kroměříži. Sjedou se sem fotbalové hvězdy i legendy a celý fotbalový den bude završen slavnostním přejmenováním stadionu po slavném kroměřížském kanonýrovi Jožkovi Silném.

PROŽIJTE LÉTO V HOLEŠOVĚ!
V Holešově je letos turistická sezóna opět plná novinek a významnými akcemi. 
Na zámku v Holešově jsou k vidění výstavy Panenky, příběh života a Hravá věda,  rámci expozice Městského muzea a galerie pak výstavy 100 let muzejnictví v Holešově a obrazy holešovského malíře Františka Růžičky. Prohlídkové okruhy na zámku jsou rozšířeny o panské pokoje s mobiliářem.
Komentované prohlídky probíhají také v Šachově synagoze a v Malém muzeum kovářství si zase užijete ukázky kovářské práce. 
Poslední červnovou sobotu si nenechejte ujít oblíbený cyklistický závod z Holešova do Hostýnských vrchů a zpět – Bikemaraton Drásal. Jsou připraveny lehčí trasy pro rekreační cyklisty i dětské závody. Děti mají letos díky městu Holešov startovné zdarma, těšit se můžete i na bohatý doprovodný program po celý den. 
Na konci července je naplánován i tradiční Festival židovské kultury, na konec srpna pak Dožínky Mikroregionu Holešovsko

VÝLET Z KORYČAN DO OSVĚTIMAN
Dnes pro vás máme skvělý tip na výlet, kde využijete hromadnou dopravu a nebudete tak vázáni na to, že se musíte vrátit tam, kde jste nechali auto. Pojedeme poznat starobylou krajinu Chřibů, zčásti po mezinárodní Cyrilometodějské stezce, která získala prestižní certifikát Kulturní stezka Rady Evropy. Autobusem z Kroměříže se vydáme do Koryčan, kde vystoupíme na zastávce u autoservisu a půjdeme po zelené turistické značce k hradu Cimburk. Ten si můžeme projít sami s tištěným průvodcem, symbolickým vstupným přispějeme na obnovu hradu. 
Od Cimburku půjdeme dále po zelené ke studánce U Mísy a poté po červené do prudšího kopce ke skalnímu útvaru Kazatelna
Tady už se napojíme na značenou Cyrilometodějskou stezku, která nás dovede k Hradisku Svatého Klimenta, Gorazdově studánce a poté až do Osvětiman, kde se svezeme autobusem do Starého Města u Uherského Hradiště a odtud pojedeme vlakem zpět do Kroměříže. Trasa je dlouhá asi 15 kilometrů a zabere pohodlným tempem asi 5 hodin. Lze ji samozřejmě absolvovat i opačně, od Starého Města přes Osvětimany do Koryčan, Kroměříže a zpět.

VÝSTAVY A DALŠÍ AKTIVITY V BYSTŘICI POD HOSTÝNEM
V sobotu 18. června se veřejnosti slavnostně otevře letní výstava na zámku v Bystřici pod Hostýnem. Tentokrát tady až do září bude k vidění výstava obrazů slavného českého malíře Zdeňka Buriana s názvem Za divy světa a prasvěta. Na bystřickém zámku jsou k vidění i tři stálé expozice a to Historický ohýbaný nábytek, Keramika 18. a 19. století s pracovnou Františka Táborského nebo Expozice Napoleonských vojáků. Zámek si můžete i s výstavami prohlédnout také s průvodcem, který Vám k tomu přidá zajímavý výklad. 
V těchto dnech probíhají v Bystřici pod Hostýnem také Bystřické zámecké slavnosti, což je festival hudby, výtvarného umění a slova, a to až do 26. června. 
A kam dál v Bystřici pod Hostýnem? Zkuste třeba trasu naučné stezky Chodník Masarykových, která začíná naproti zámku u kostela sv. Jiljí, vede kolem řeky Bystřičky, přes městský park Zahájené až na Chvalčov a do Hostýnských vrchů. Na 9 informačních tabulí se dozvíte více o pobytu T. G. Masaryka v tomto kraji.


MUZEUM V PŘÍRODĚ RYMICE S NOVÝM HOSPODÁŘSKÝM DVOREM
Muzeum v přírodě Rymice zažilo letos velkou slávu, po dlouhých letech chátrání byl zrekonstruován starý hospodářský dvůr a muzeum tak získalo nádherné prostory pro své exponáty a nejen to. Návštěvníci tady najdou moderní zázemí i zbrusu novou expozici Od kvásku ke klásku, která se věnuje tradici pečení chleba. Z hospodářského dvora se určitě vydejte poznávat doškové chaloupky, které jsou rozesety po celé vesnici, nezapomeňte na medovou zahradu ani větrný mlýn
V rámci komentovaných prohlídek se dozvíte více o způsobu života na hanácké vesnici před více než 200 lety, poznáte interiéry světniček, kde kdysi žily celé rodiny. Rymice mají úžasnou atmosféru, tak je určitě letos v létě nezapomeňte navštívit. Pohodlnější cestování je sem také díky autobusové dopravě na trase Kroměříž – Holešov – Bystřice pod Hostýnem, kdy vybrané autobusové spoje zajíždí právě do Rymic.


Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
       

Související fotografie