Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy 6. - 12. 6. 2022

06.06.2022

I tento týden pro vás máme v pořadu OBJEVUJTE ... nové tipy na výlety a akce, tentokrát z malebného regionu Slovácko

PRAVIDELNÉ PLAVBY NA BAŤOVĚ KANÁLE
Dnes vás pozveme na netradiční putování Slováckem, a to na vlnách Baťova kanálu. Od měsíce června můžete využívat pravidelných plaveb po Baťově kanále. Každou neděli vyplouvá výletní loď Morava ze Spytihněvi přes Napajedla, Otrokovice a zpět. Možná je zpáteční i jednosměrná plavba nebo možnost jednotlivých úseků. Historická vodní cesta byla vybudována Janem Antonínem Baťou, pokračovatelem myšlenky svého nevlastního bratra Tomáše Bati, v letech 1934-1938. Původně sloužila pro nákladní plavbu, dnes je využívána pro rekreační účely. Kromě pravidelných výletních plaveb se můžete na Baťův kanál vydat mnoha dalšími způsoby. Například na hausbótu nebo na motorovém člunu. Velmi oblíbená je taky kombinace s cykloturistikou. Cyklostezky podél Baťova kanálu jsou rovinaté, a tedy vhodné pro rodiny s dětmi. Tak AHOJ na Baťáku!

SVATOJÁNSKÝ JARMARK V UHERSKÉM HRADIŠTI
V Uherském Hradišti – srdci Slovácka, probíhají jarmarky tradičně v historickém centru města, na Masarykově náměstí. Kromě vánočního a velikonočního se každoročně koná taky jarmark Svatojánský. A na ten vás dnes zveme. Svatojánský jarmark v Uherském Hradišti proběhne v sobotu 18. června od 8 do 17 hodin. Po celou dobu budete mít možnost prohlédnout a nakoupit si zboží především od prodejců tradiční rukodělné výroby. V rámci doprovodného programu se představí folklorní soubory, které se budou tentýž víkend účastnit dětského folklorního festivalu Kunovské léto. Můžete se těšit také na národní přehlídku dětských verbířů. Tanec verbuňk je jedním z klenotů Slovácka, v roce 2005 byl zapsán na Seznam UNESCO jako dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva. Folklorní dopoledne vystřídá odpoledne v modernějším duchu s dvěma kapelami.  
Přijeďte do Uherského Hradiště na Svatojánský jarmark v sobotu 18. června.

DOLŇÁCKÉ SLAVNOSTI PÍSNÍ A TANCŮ S TRADIČNÍ JÍZDOU KRÁLŮ
Dolňácké slavnosti písní a tanců jsou tradiční událostí pořádanou v Hluku jednou za tři roky už téměř sedm desítek let. Probíhají souběžně s každoročním Slováckým festivalem dechových hudeb a jsou neodmyslitelně spojeny s národními kroji a s jízdou králů. V období Slavností žije celý Hluk několikadenním programem komponovaným pro široký okruh milovníků zpěvu, tance, dechovky, dobrého jídla, pití a folkloru. Po covidové odmlce se všichni o to více těší na letošní ročník slavností. V rámci pětidenního programu zde probíhají lidové veselice, folklorní programy, koncerty, výstavy i vyhlášený, již 46. Slovácký festival dechových hudeb
To vše si mohou milovníci folkloru užívat od 30. června do 4. července 2022. Přijeďte se podívat do Hluku a shlédněte taky tradiční jízdu králů, která byla v roce 2011 zapsána na Seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Foto: Jízda králů Hluk, Martin Sekanina

ROCHUS POD HVĚZDAMI
Hřejivý červnový podvečer na piknikové dece, lidová magie, svatojánské čarování, slovácká krajina pod zapadajícím sluncem, svíčkami osvětlený skanzen a noční pozorování hvězd. To vše zažijete na akci Rochus pod hvězdami v pátek 10. června. Vytvořte si svatojánský herbář nebo se naučte vyrobit přírodní kosmetiku. Přírodovědné centrum Trnka vás pozve na výpravu do nočního světa zvířat, čeká vás noční prohlídka kaple sv. Rocha a košt vína poslepu. Na akci zahraje hudecká sestava cimbálové muziky Oskoruša. Skanzen Rochus je součástí lokality park Rochus, rozprostírající se nad Uherským Hradištěm. Pro návštěvu je nutné vystoupat do mírného kopce. Odměnou jsou však dechberoucí výhledy nejen na město, ale také na Chřiby, Bílé Karpaty a široké okolí. Pokud jste na Rochusu ještě nebyli, garantujeme, že si to zde zamilujete. 

DOTKNĚTE SE HISTORIE V LETECKÉM MUZEU V KUNOVICÍCH
V Leteckém muzeu v Kunovicích nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru. Prohlédněte si legendární aerotaxi, sportovní, dopravní, vojenské letouny a salonní letouny. V Leteckém muzeu v Kunovicích nahlédnete také do legendárního "Naganského expresu" ex vládního speciálu Tupolev TU-154 M, který v roce 1998 přivezl z japonského Nagana slavnou olympijskou hokejovou výpravu do Prahy. Můžete také navštívit interiér ex vládního Jaku 40, který v roce 1990 přistál v Kunovicích s papežem Janem Pavlem II na palubě.  Vystaven je jeden vrtulník, bezpilotní letoun, řez motorem, vlečný terč, radar a výzbroj z období ČSLA. A už jste viděli neviditelný letoun? V leteckém muzeu v Kunovicích každou chvíli přibyde nějaká novinka a už teď se těšíme, co to bude příště!

Zdroj: Region Slovácko s podporou Zlínského kraje.
 

Související fotografie