Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE VALAŠSKO / Tipy 30. 5. - 5. 6. 2022

30.05.2022

Na přelom května a června pro vás máme připraveno 5 nových tipů na výlety a akce, za kterými se můžete vypravit do turistického regionu Valašsko.

CHORYŇSKÝ MOKŘAD
Navštivte přírodní poklad Valašska, kterým je právem nazýván Choryňský mokřad – největší mokřad na Vsetínsku. Tento ojedinělý přírodní skvost se nachází přibližně 6 kilometrů severně od Valašského Meziříčí, vstupní brány Moravskoslezských Beskyd. Na rozlehlé ploše téměř 21 hektarů svůj domov našlo přes třicet druhů vážek, několik druhů ohrožených motýlů i tzv. mokřadní stálice v podobě rozmanité přehlídky obojživelníků – skokana zeleného, kuňky žlutobřiché nebo rosničky zelené. Z ptactva jsou zde k vidění volavky, lysky nebo chřástal vodní. Jako bezpečné místo pro svá hnízda si tuto oblast vybral i dravec moták pochop. Pokud se budete chtít na tuto lokalitu podívat, budete muset vyrazit do údolní nivy řeky Bečvy, kde se na katastru Choryně, tento přírodní skvost nachází. Lokalita je pro pěší nejlépe dostupná z obce Lešná. 

CYKLOSTEZKA BEVLAVA
Vychutnejte si dálkovou mezinárodní cyklostezku BEVLAVA, která vás provede z Beskyd do Bílých Karpat magickou valašskou přírodou až do slovenského Pováží, údolími mezi kopci, kolem hlubokých lesů, horských luk, ale i řadou kulturních památek a zajímavostí. Tipem tak může být 37 metrů vysoká rozhledna Vartovna v obci Seninka s výhledy na Vizovické vrchy, Beskydy i Velkou Fatru nebo památník postavený na místě Juříčkova mlýna, který za druhé světové války v obci Leskovec vypálili nacisté. Cyklostezka Bevlava po kompletním dobudování propojí povodí řek Bečvy, Vláry a Váhu. Aktuálně můžete tedy využít dva úseky a sice v severní části trasu z Lužné do Ústí u Vsetína, kde se napojuje na vsetínskou cyklostezku Bečva a v jižní části trasu z Valašských Klobouk přes Brumov-Bylnici a Vlárský průsmyk do Nemšové na Slovensku. Cyklostezka Bevlava je díky mírnému profilu trasy vhodná pro rodiny s dětmi i aktivní seniory. 

MALÍ VÝLETNÍCI
Valašsko skrývá mnoho zajímavých míst, naučných stezek, ale i tras vhodných pro kočárky. Kam s nejmenšími dětmi na Valašsku napoví projekt Malí výletníci. Ten pro vás připravila Destinační společnost Valašsko. Jedná se o pravidelnou várku tipů na výlety i pro ty nejmenší dobrodruhy. Sledujte Malé výletníky na visit-valassko.cz, kde se můžete inspirovat, kam vyrazit s rodinou na výlet. U každého výletu je popis trasy, délka a její náročnost, mapa, možnosti občerstvení, zajímavosti poblíž, ale i možnosti parkování a další potřebné výletní informace. Zažijte společně rodinná dobrodružství na Valašsku s Malými výletníky. 

TROJÁK - MARUŠKA - BLUDNÝ
Dnes vás pozveme na krásné výhledy na trojlístek obcí Hošťálková, Ratiboř a Kateřinice se zastávkou na 16 metrů vysoké rozhledně Maruška na Vsetínsku. Známá trasa Troják – rozhledna Maruška a Bludný je dlouhá 3,5 kilometru a začíná u autobusové zastávky Na Trojáku. Poté se vydáte po modré směrem ke dvoupatrové dřevěné rozhledně ve valašském stylu, která slouží také jako stanoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Po zdolání 40 schodů, se z vyhlídkové plošiny před vámi rozprostře panorama Hostýnských a Vizovických vrchů, Javorníků nebo Moravskoslezských Karpat. Z Marušky se poté vydáte po zelené a za necelou půl hodinku jste u cykloturistického rozcestníku s názvem Bludný. Tato příjemná vycházková trasa, která trvá přibližně hodinu je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak i pro seniory, kteří chtějí prožít příjemné odpoledne v krásné valašské přírodě. 

MEZINÁRODNÍ TÝDEN TURISTIKY NA VALAŠSKU
Putování přes 18. poledník, Kámen slunovratů a Svantovítovu skálu, výlet Na Ochmelov, za krásami Strážovských vrchů do slovenské obce Pruské nebo trasa přes Prženské paseky, to jsou místa, jež nabízí příroda Valašska, která si od soboty 9. do pátku 15. července mohou užít návštěvníci 31. ročníku Mezinárodního týdne turistiky na Valašsku. Trasy pro návštěvníky připravila vsetínská radnice s klubem českých turistů a novinkou letošního ročníku jsou trasy pro horská kola. Pro turisty jsou připraveny na každý den vždy dvě trasy, kratší má 10 až 15 km a delší 20 až 30 km. Na účastníky čeká také závěrečné vyhodnocení a společenský večer ve vsetínském domě kultury. 

Zdroj: Destinační společnost Valašsko s podporou Zlínského kraje.

  


Související fotografie