Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Největší ZÁBAVU na Moravě LIVE

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE VALAŠSKO / Tipy 28. 2. - 6. 3. 2022

28.02.2022

Náš cestovatelský pořad OBJEVUJTE ... pokračuje také v tomto roce a tento týden začínáme třemi zbrusu novými tipy na výlety nebo akce z turistické oblasti Valašsko.

PERLY ROŽNOVSKA
Užijte si perly nad Rožnovem a vydejte se na Pustevny, Radhošť s Radegastem nebo znovuzrozený Libušín. Vyhledávané celoroční letovisko, křižovatka turistických cest i nástupní místo naučných stezek Radegast a Čertův mlýn. To všechno a mnohem více jsou Pustevny, které leží ve výšce 1 018 m n. m. Na Pustevnách, které jsou právem vyhlášené za Národní kulturní památku, se vyjímají dřevěné stavby Libušín, Maměnka a Pustevenka, rovněž zvonice a vyhlídkový altán Cyrilka
Novodobou atrakcí je Stezka Valaška. O dva kilometry dál stojí socha pohanského boha Radegasta a na vrcholku hory Radhošť pak kaple sv. Cyrila a Metoděje se sousoším věrozvěstů. 
Lidově-secesní stavby Maměnka a Libušín od architekta Dušana Jurkoviče jsou dominantou Pusteven. Libušín v roce 2020 opět ožil po ničivém požáru a po pečlivé rekonstrukci se památka vrátila do podoby z roku 1925 a fascinuje odborníky i laiky.  

MINI KARLOVSKÁ
Díky dobrým sněhovým podmínkám je pro všechny milovníky bílé stopy na pátek 11. března připravena ve Velkých Karlovicích MINI KARLOVSKÁ, která je součástí celorepublikového seriálu MiniSkiTour. Rodiče mohou své děti přihlásit do šesti kategorií, od nejmladších Benjamínků soutěžících na 300 metrové trati až po nejstarší žáky, pro které bude připravena tříkilometrová trať. 
Startovné do MINI KARLOVSKÉ je zdarma a přihlásit se můžete pouze on-line do středy 9. března. Výdej startovních čísel proběhne v den závodu od 8 do 9 hodin v Základní škole ve Velkých Karlovicích. Start proběhne intervalově v 10 hodin po jednotlivých kategoriích od nejmladších po nejstarší závodníky. Kapacita závodů je omezena na 500 závodníků.

JAVOR
Dnes vás vezmeme na výlet k Javoru ve Velké Lhotě, který už 150 let roste na oblém návrší hřebene, mezi obcemi Velká a Malá Lhota. Javor se svým obvodem kmene 280 centimetrů je viditelný z dálky ze všech stran a nabízí doslova panoramatický výhled na horský masiv Radhoště, táhlý hřeben Veřovických vrchů, Vsetínské vrchy a osady v údolí od Rožnova pod Radhoštěm – Zubří, Zašovou, až po Valašské Meziříčí. 
Javor roste v nadmořské výšce 580 m a naleznete jej ve vzdálenosti jednoho kilometru od dřevěného Evangelického kostela ve Velké Lhotě, kde působil autor knihy Broučci Jan Karafiát. Od kostela pak k javoru dojdete za 15 minut. Zajímavostí je, že v roce 2020 se Javor z velké Lhoty umístil ve finálové dvanáctce v anketě Strom roku.

Zdroj: Destinační společnost Valašsko s podporou Zlínského kraje.

  


Související fotografie