Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Masopust na Holešovsku

17.02.2022

Masopust patří k tradicím, které jsou velmi oblíbené a udržované. Platí to zejména pro vesnice, ale i ve městě Holešově se s masopustním průvodem setkáváme. Po loňské uskromněné verzi se letos opět dočkáme pestrobarevného a bujarého veselí ve Všetulích i všech místních částech Holešova.

Hlavním dnem, kdy do ulic vyrazí masky s hudebním doprovodem, bude sobota 26. 2. Medvěda budou dopoledne vodit ve Všetulích, v Tučapích a v Dobroticích, odpoledne pak vyrazí průvod v Količíně. Do karnevalových masek se ale mohou převléct i všichni sportovci, kteří dorazí v odpoledních hodinách na kluziště v Holešově, uskuteční se tam totiž karneval na ledě. V neděli 27. 2. pak na náměstí v Holešově zahraje Holešovská muzika, otevřeny budou stánky s občerstvením a dorazit by měl i medvěd. Obec Žopy bude jako obvykle slavit masopust až o týden později, tedy 5. března.

Masopust obvykle končívá pochováváním basy, což symbolizuje, že si hudebníci v době půstu nezahrají. Tento zvyk se udržuje v obci Dobrotice, kde basu pochovají 26. 2. v rámci programu večerní zábavy. V tentýž den se bude basa pochovávat také ve Všetulích, a sice od 16 hodin v jídelně SVČ Tymy.


Související fotografie