Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 26. 12. 2022 - 1. 1. 2023

26.12.2022

Poslední týden tohoto roku je tady a my jsme si pro vás připravili tři skvělé zimní výlety, tentokrát z regionu Kroměřížsko!
 
CHODNÍK MASARYKOVÝCH - Z BYSTŘICE POD HOSTÝNEM NA CHVALČOV
Pokud hledáte tip na nenáročnou zimní procházku, kde nepotkáte davy turistů, zkuste se vydat z Bystřice pod Hostýnem směrem na Chvalčov po naučné stezce Chodník Masarykových. Tato stezka vznikla jako upomínka na to, že v tomto kraji pobýval náš první prezident i se svou rodinou. Místy, kudy chodil, vede značená trasa, na které se při několika zastaveních dozvíte o životě i myšlenkách prezidenta. 
Trasa začíná v Bystřici pod Hostýnem u zámku, odkud se vydejte po Salzzkotenské promenádě do městského parku Zahájené. Po nově vybudované cyklostezce dojdete proti proudu řeky Bystřičky kolem lesní tělocvičny až na Chvalčov. 
Jedno ze zastavení je u domu, kde Masarykovi v době svého pobytu bydleli. Pak už půjdete do lesů až na kopec Kozinec, který celý obejdete, abyste se vrátili zpět na Chvalčov. Po cestě potkáte i několik studánek a trasa končí na chatě Švajgrovka. Doporučujeme ale zakončit výlet u lesní školky Chvalčov, odkud můžete jet autobusem zpět do Bystřice. Cesta lesem směrem na Švajgrovku je hůře přístupná kvůli probíhající těžbě dřeva.
 
Komletní výlet ZDE.
 
ZAPOMENUTÉ CHŘIBY - ZE ZÁSTŘIZEL NA SALAŠSKOU HÁJOVNU
Kdyby chtěl někdo popsat historické události, které se prohnaly Chřiby, potřeboval by na to opravdu velkou spoustu papíru. Na jejich stopy i dnes narážíte skoro na každém kroku. Zbojnické skály, strážné hrady, tvrze, města a městečka, židovské hřbitovy, smírčí kříže a dokonce i torzo nedokončené dálnice.
To všechno na tak malé ploše, že byste ji za den přešli svižným krokem. Zkuste se vydat z vesničky Zástřizly směrem na Salaš na Slovácku. Je to pěkná 7 kilometrů dlouhá procházka tichým lesem.
Ze Zástřizel běžte po zelené směr Vlčák, pak směr Salaš. Komu se bude chtít, může z rozcestí Vlčák zabočit i na rozhlednu Brdo. Po cestě potkáte studánky, skály i přístřešky, kde si můžete opéct špekáčky. V zimě má tato krajina zase jiné kouzlo, tak to vyzkoušejte. 
Kompletní výlet ZDE.
 
VÝCHOD SLUNCE NA PARDUSU
Co byste řekli silvestrovskému nebo novoročnímu výšlapu? Máme pro vás tip na východ slunce v Hostýnských vrších. Půjdeme za ním na Pardus nad Rusavou. Za mrazivého zimního rána je to úžasná ranní vycházka, díky které budete mít energii na celý den. Teď v zimě je dobré, že nemusíte vstávat moc brzy, stačí tam být chvilku před sedmou hodinou. 
Začněte na Rusavě u autobusové zastávky Kino a běžte do kopců směr Čecher. Kolem hotelu pak pokračujte po červené až na Pardus, kde právě slunce vykukuje zpod Hostýnských kopců. Tady vám dojdou slova. 
Užívejte si tu krásu a zahřejte se čajem z termosky. Vrátit se můžete stejnou cestou zpátky nebo to vezměte přes Hořansko kolem malých roubenek zase zpět do centra obce.
 
Kompletní výlet ZDE.
 
Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
       

Související fotografie