Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy 22. - 28.11.

22.11.2021

V poslední listopadový týden se vypravíme s našimi toulkami po krásách Zlínského kraje na Slovácko. Máme pro vás tři zbrusu nové tipy na pozdně podzimní výlet, tak určitě vyrazte.

PŘÍRODNÍ BOHATSTVÍ BOJKOVSKA
Území Bojkovska se částečně rozprostírá v podhůří i na vrcholcích Bílých Karpat. Zdejší příroda je velmi štědrá a naskýtá mnoho možností jak pro pěší, tak cyklo výlety. Někdo si cestu plánuje rád sám. Pro někoho jsou pohodlnější již existující trasy. Na území Bojkovska se nachází několik naučných stezek. Vyzkoušíte některou z nich? Mezi nejznámější patří Naučná stezka Moravské Kopanice. Je to středně náročná trasa kolem Žítkové a Starého Hrozenkova. Na celkem 14 panelech se seznámíte s historií a kulturou kopaničářského kraje, zdejšími nejcennějšími rostlinami a živočichy. Je vedena po lesních a polních cestách, vhodná spíše pro pěší. Délka základního okruhu je 11,6 km, můžete ale zvolit některé z odboček, například na Lokov či na Hutě, čímž se celková délka natáhne až na 23 km. 

BUCHLOVSKÝ KÁMEN
Pěknou podzimní procházku můžete podniknout ve Chřibech. Cílem je tentokrát přírodní zajímavost – Buchlovský kámen. Jedná se o pískovcové skalisko v nadmořské výšce asi 535 m ve vrcholové části stejnojmenného vrchu v pohoří Chřiby. Jak napovídají úchyty v kameni, osamocenou skálu vyhledávají i horolezci. Buchlovský kámen je opředen množstvím pověstí. Auto můžete nechat na parkovišti pod hradem Buchlov. Odsud se vydáte cestou po červené značce, přes Zikmundov až k Buchlovskému kameni. Zpátky můžete jít stejnou cestou nebo udělat okruh přes cyklostezku a les. Celá procházka vám zabere asi 3 hodiny a počítejte také s nějakými kopečky. Výhledy na podzimní Chřiby ale rozhodně stojí za to. Pohoří Chřiby je známé svými skalními útvary, zmínit můžeme například Břesteckou skálu, Kazatelnu nebo Králův stůl.

LÉČIVÉ PRAMENY VÝCHODNÍHO SLOVÁCKA
Suchá Loz – Slatina. Tato lithiová kyselka, zvaná též Loza, je už od roku 1580 uváděna jako léčivá. Je mírně perlivá a železitá. K pramenu se dostanete snadno, v obci jsou ukazatele, které vás navedou. Okolí pramene je hezky upravená klidová zóna, kde si můžete projít, následně odpočinout na lavičce a poslouchat šumění stromů.   Druhým pramenem vyvěrajícím na území Východního Slovácka je pramen s ne příliš lichotivým názvem „Smraďačka“. Říká se mu tak proto, že je hodně sirnatý, a tak po síře zapáchá. Mimo to obsahuje ale také sůl a léčivou jílovitou hlínu. Je tedy vhodný spíše na vnější léčení. Ke Smraďačce se dostanete, když se vydáte do lesa nad obcí Korytná.  V blízkosti se nachází také například Březovská kyselka, Rudická kyselka nebo Kyselka Nezdenice.


Zdroj: Region Slovácko s podporou Zlínského kraje.
    

Související fotografie