Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy 1. - 7.11.

01.11.2021

Co nového se děje na Slovácku? Tento region je protkaný zajímavostmi, folklórními tradicemi a milými lidmi. Přijeďte se sami přesvědčit!

ŽEHNÁNÍ SVATOMARTINSKÉHO VÍNA V UHERSKÉM HRADIŠTI
Tradice jsou tradice a ty se na Slovácku dodržují. Nejinak je tomu v jeho srdci – Uherském Hradišti. Svátek svatého Martina připadá na 11.11. Ať už se jedná o pondělí nebo neděli, v Uherském Hradišti slaví vždy přesně jedenáctého. 
Letos tedy ve čtvrtek k nám zavítá svatý Martin na svém bílém koni a předá víno knězi k symbolickému požehnání nové úrody. Všichni návštěvníci budou mít možnost ochutnat vzorky svatomartinských i mladých vín ve velkokapacitním stanu na Masarykově náměstí. Samotné degustaci vždy předchází kulturní program v podobě folklorních vystoupeních, zhlédneme také ztvárnění legendy o svatém Martinovi a jeho plášti. Ve vinném stanu bude živo a veselo. Ochutnáme víno od více než patnácti vinařů, nebudou chybět ani svatomartinské speciality, a to vše za poslechu cimbálové muziky. Přijďte ve čtvrtek 11.11. na Žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti.

PŘEHLÍDKA SLOVÁCKO V TRADICI
V sobotu 20. listopadu proběhne další ročník přehlídky řemeslníků, kteří zachovávají tradiční výrobu na Slovácku. Přijďte se podívat a naladit se na adventní atmosféru. Těšit se můžete i na dílničky pro děti a doprovodný folklorní program. A kde? V Uherském Hradišti, v historických prostorách Reduty
K této příležitosti přijedou do Uherského Hradiště výrobci, kteří jsou nositeli značky Tradiční výrobek Slovácka, ze všech koutů regionu. Těch je nyní více než 80. Na přehlídce bude možné většinu těchto šikovných výrobců poznat a někteří předvedou svou zručnost přímo na místě. Návštěvníci si budou moci některé z tradičních technik vyzkoušet i na vlastní pěst. Mezi ukázkami výroby se můžeme těšit třeba na panenky z kukuřičného šustí, ošatky, proutěné košíky, dřevěné formy nebo malování keramiky zručnými malérečkami. Přehlídka Slovácko v tradici, sobota 20. listopadu.

CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI O JANKOVICÍCH
V obci Jankovice u Uherského Hradiště se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na jeho věži se nachází unikátní barokní hodiny. Ty však po dobu 60 let nešly a nikdo nevěděl proč. 
Rekonstrukce věžních hodin v Jankovicích
V loňském roce bylo proto rozhodnuto, že věžní hodiny poputují do rukou restaurátora věžních hodin, orlojníka a akademického malíře Petra Skály, který se stará i o slavný Staroměstský orloj v Praze. Nikdo přitom nevěděl, zda se podaří hodiny opravit. Ale podařilo se! Dnes můžete v Jankovicích vidět zrestaurované hodiny, které šlapou tak, jak mají. 
A pokud jste technický typ a podobné zajímavosti vás táhnou, neváhejte a navštivte web obce Jankovice. K celé „záhadě“ se zde dozvíte mnohem víc, a dokonce můžete i pozorovat chod hodinového stroje v přímém přenosu a se zvukem. Pokud se rozhodnete přijet na hodiny podívat, výlet můžete spojit s procházkou okolní přírodou. 

Zdroj: Region Slovácko s podporou Zlínského kraje.
    

Související fotografie