Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 25. - 31.10.

25.10.2021

Tento týden zůstaneme v našem domovském regionu, a to na Kroměřížsku. Máme pro vás tři tipy na výlety do přírody a to do Hostýnských vrchů a podhůří Chřibů. 

KRÁLOVNA HOSTÝNSKÝCH VRCHŮ
Vysoko nad Hostýnskými horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, na jaře, v létě i na podzim je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy. Řeč je o rozhledně na Kelčském Javorníku. Jestli jste tu ještě nebyli, je čas to napravit. Budete se sem rádi vracet. Nevšední rozhledna svým tvarem upomíná na slavnou tradici ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem.  
Jak stoupáte rozhlednou nahoru, otevírají se vám pohledy do různých pater krajiny - do korun stromů, na vrcholky okolních kopců i do samotných oblak. Rozhledna je vysoká 35 metrů a vyšplháte sem po 156 schodech. Za dobrého počasí je odtud vidět Jeseníky, Beskydy, Bílé Karpaty nebo Javorníky. Za ošlivého počasí je tu vidět nádherně hustá mlha.
Jak se sem dostat? Na Kelčský Javorník vede hned několik cest a každá z nich cestou nabízí hned několik zajímavostí. 

HRAD NOVÝ ŠAUMBURK
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu hradu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších u obcí Podhradní Lhota a Rajnochovice. Do podhostýnské krajiny je odtud opravdu velkolepý výhled, a když se podíváte pořádně, zjistíte, že hradní rozvaliny, na kterých stojíte, nejsou vůbec nějakou malou hláskou, ale zbytkem středověkého hradu. 
Ten tady ve 13. století nechal postavit kroměřížský biskup Bruno. Velkolepý hrad s obsáhlou posádkou byl reprezentativním sídlem. Vyžadoval ale nákladnou údržbu a tak byl pro biskupově smrti opuštěn a zchátral. Nový hrad byl pak postaven ve 14. století a zaujímal významné místo u dvora olomouckých biskupů. 
I ten však nakonec čekala zkáza. Když se dnes rozhlédnete kolem, uvidíte pár opravených zdí na vysokém ostrohu nad krajinou. Hrad kousek po kousku vykopává parta nadšenců ze spolku Hrad Nový Šaumburk a pokud budete mít štěstí, řeknou vám k hradu i pár zajímavých slov. Na jejich činnost můžete také přispět dobrovolným příspěvkem.  

ZA VÝCHODEM SLUNCE DO LEBEDOVA
Většinou na výlety určitě jezdíte o víkendu nebo ve volné dny, když se pěkně prospíte. Co si ale takhle udělat výlet brzy ráno za východem slunce? Máme pro vás tip na skvělé místo, kde můžete slunce v novém dnu přivítat, a tím je rozhledna Lebedov, kousek od Zdounek. 
Od osady Lebedov vede nenáročná pěšinka až k rozhledně, kde si můžete dosytosti užít vzácný okamžik se svými blízkými, stačí si jen trošku přivstat. A jako bonus si můžete tuto ranní procházku ještě prodloužit na nedalekou rozhlednu Zdenička, kam se dostanete kolem pastvin s koňmi a rybníčků. 
To je ideální start nejen volného, ale i pracovního dne. Nechejte se inspirovat fotografiemi na našem webu a vyrazte, třeba hned zítra. 


Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
           

Související fotografie