Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Dopolední maraton

Baví Vás: Mirek Karásek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 14. - 20.6.

14.06.2021

Máme pro vás další tři zajímavé tipy k objevování našeho kraje, tentokrát z regionu Kroměřížsko. Vydáme se jen kousek za Kroměříž a také do kraje zvaného Hříběcí hory, který se rozprostírá jihovýchodně od Kroměříže po Koryčany.

Z KROMĚŘÍŽE NA HRADISKO
Vydejte se na procházku z Kroměříže k jednomu z nejstarších osídlení u nás na Hané, do vesničky Hradisko. Cesta z města vede zahrádkářkou osadou v ulici Za Zámeckou zahradou k rybníčku Šlajza na samém okraji Kroměříže. Tady si můžete vyzkoušet zbrusu nový běžecký okruh a herní prvky pro děti.  Pěšinka mezi poli vás dále dovede až k bráně malé vodní elektrárny Strž, která ve své době bývala jednou z nejmodernějších elektráren na Moravě. Od Strže pokračujte proti proudu řeky Moravy, kolem Miňůvského mostu až k soutoku Moravy s říčkou Hanou. Pak se dejte doleva a pokračujte až do Hradiska. Jakmile uvidíte mírně zvednuté návrší a kostelík, jste u cíle. Dávná osídlení a vzácné archeologické nálezy připomíná informační tabule.  Trasa z Kroměříže je dlouhá zhruba 6 kilometrů a zvládnou ji i starší děti. Zpět do města se můžete svézt autobusem nebo jít stejnou trasou znovu pěšky.

KE ZDRAVÉ VODĚ A KAPLIČCE NA JEZÍRKU
V podhůří Chřibů a v krajině kolem Litenčické pahorkatiny je spousta zajímavých a zapomenutých míst. Pokud hledáte tip na výlet mimo davy turistů, jeden pro vás máme. Vydejte se z Pačlavic nebo ze Švábenic ke studánce Zdravá voda a odtud pak ke kapličce Na Jezírku. Zdravá voda je studánka s kapličkou u hájenky, kousek od Lhoty u Pačlavic. O studánce se říká, že zázračně vyléčila vdovu uhlířku. 
     
Lesem kousek vzhůru se vydejte i k poutnímu místu Na Jezírku. Nevadí, že tady žádné jezírko není. Široké rozhledy do krajiny jakoby ho připomínaly. Je tady dřevěná zvonička, lavičky a nad nimi baldachýn zelených korun stromů. Tady můžete být jak dlouho chcete. Uvidíte, že se vám ani nebude chtít zpět, tak je tady krásně. 
     

Z HOŠTIC KE KAPLIČCE NA STRAŠNÉ
Vesnička Hoštice se může pochlubit krásným zámkem, prastarou kaštanovou alejí i slavnou spisovatelkou, která tady prožila kus dětství a mládí. Marie Ebner Esenbachová, rozená hraběnka Dubská, byla rakouskou Boženou Němcovou. Její tvorbu silně ovlivnila krajina kolem Hoštic, kde vyrostla. Vydejte se v jejích stopách kolem zámečku, kaštanovou alejí, mrkněte i na bývalé tvrziště Svárov a Zdislavkou kapličku. 
     
Cesta lesem vás pak dovede k hájence a potom i ke kapličce Na Strašné. Správně to má být Strážná, ale váže se k ní jedna legenda o tom, proč si ji lidé tak pojmenovali. Najdete ji na našem webu. Je to místo plné energie, hlubokých lesů a čisté vody pramenící ze studánky. 

Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
           

Související fotografie