Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE SLOVÁCKO / Tipy na 7. - 13.6.

07.06.2021

Máme tady druhý červnový týden a pokud máte chuť vyrazit někam na výlet, tak pro vás máme tři zbrusu nové tipy, tentokrát z regionu Slovácko

Z VELEHRADU ZA KRÁSAMI PŘÍRODY
Velehrad je jedním z nejvýznamnějších poutních míst České republiky a je ztotožňován s hlavním střediskem Velké Moravy. Velehradská bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje je místní dominantou. Od ní se můžete vydat na pěknou, bezmála 9 kilometrů dlouhou procházku do podhůří Chřibů. Od Velehradské baziliky se vydáte po Salašské ulici směrem k hasičské zbrojnici. U té odbočíte doleva po červené značce. U rozcestníku Nový dvůr zamíříte po nezpevněné cestě k Salašskému potoku. Odtud už opět po zpevněné cestě, po modré zpět na Velehrad.
Trasa vede částečně po červeně značené Cyrilometodějské stezce a dá se prodloužit například k památnému Sekvojovci v Chabaních. Nedaleko Velehradu se nachází také rozhledna Salaš, jedna z nejkrásnějších rozhleden České republiky. 

NAUČNÁ STEZKA NIVNICKÁ
Naučná stezka Nivnická je jednou ze čtyř Uherskobrodských stezek. Vede nivou říčky Nivničky, kolem soustavy bývalých mlýnů a obnoveného mlýnského náhonu. Trasa s povídáním o nivnickém dvoře připomene dávné časy, kdy se obilí mlelo v mlýnech poháněných vodou a kdy se hospodařilo na dvorech. Po cestě možná natrefíte na bobra evropského a jistojistě na mnoho druhů ptáků, např. ledňáčka říčního, slavíka obecného, konipasa horského nebo střízlíka obecného. Na stezce se nachází i ptačí pozorovatelna
Trasa je dlouhá 9,8 km, rovinatá s minimálním převýšením. Vhodná je pro pěší i cyklisty. První polovina trasy vede po cyklostezce, druhá polovina po nezpevněných polních cestách, proto trasu doporučujeme spíše za dobrého počasí.  Cestou se můžete kochat výhledy na město Uherský Brod. Příště se můžete vydat na některou z dalších Uherskobrodských naučných stezek – Maršovskou, Havřickou nebo Újezdeckou.

LETECKÉ MUZEUM V KUNOVICÍCH LÁKÁ NÁVŠTĚVNÍKY NA NOVÉ EXPONÁTY
Tak jako všechny turistické cíle, i Letecké muzeum v Kunovicích bylo kvůli pandemii dlouhodobě uzavřeno. Během té doby ale v Kunovicích nelenili a pilně se připravovali na letošní sezónu. Od minulého léta tak přibyly nové exponáty a ty stávající byly nově rozestavěny. Proto neuděláte chybu, když muzeum navštívíte, i když jste tam třeba byli vloni. V Leteckém muzeu v Kunovicích nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.
Expozice dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která dodnes hraje významnou roli na východní Moravě. Tato výroba je soustředěna právě v Kunovicích na Uherskohradišťsku.
Letecké muzeum v Kunovicích má otevřeno denně. 

Zdroj: Region Slovácko s podporou Zlínského kraje.
     

Související fotografie