Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Poklady staré půdy - nová expozice v Kroměříži

26.04.2021

Hlavním lákadlem letošní sezony v Muzeu Kroměřížska bude zbrusu nová stálá expozice nazvaná Poklady staré půdy, kterou návštěvníci najdou v zrekonstruovaných podkrovních prostorách. Především na rodiny s dětmi, prarodiče s vnoučaty, ale i jednotlivce čekají neobyčejná místa a pozoruhodná dvířka, jimiž budou vstupovat do zcela jiných světů.

„Expozice vtáhne návštěvníky do světa fantazie, který je umocněn autentickým prostorem se zachovalými trámy, temnými zákoutími a záhadnými dvířky. Lidé je sami budou objevovat,“ naznačila kurátorka Martina Václaviková, která ji připravila s kolegou Michalem Jemelkou. „Tajemnou atmosféru navozuje hra světla a tmy, zvuky ozývající se z různých koutů půdy i důmyslně ukryté poklady na místech, kde by je málokdo očekával,“ doplnil Michal Jemelka.

Návštěvníkům se otevřou divuplné světy. Uvidí moudrého Aslana, vstoupí na místo setkání malé Lucky s faunem Tumnusem a ti nejmenší si budou moci vyzkoušet, jak se cítila Alenka v králičí díře.
Expozice je plná atraktivních předmětů. Řadu z nich přinesli po výzvě muzejníků sami Kroměřížané i lidé z blízkého okolí. „Jedná se o věci už téměř zapomenuté či neobvyklé, které lidé objevili na půdách svých domů nebo ve sklepech. Určitě to pro ně bude hezký zážitek, když svůj předmět uvidí v naší expozici,“ uvedla Martina Václaviková.

Na návštěvníky čekají desítky exponátů z historické podsbírky, ze sbírky výtvarného umění a uměleckého řemesla, zoologie, entomologie, etnografie, mineralogie a archeologie.
Muzeum Kroměřížska plánuje novou expozici otevřít před letními prázdninami, dovolí-li to epidemická situace. V současnosti jsou prostory muzea pro návštěvníky stále uzavřeny. Novinky mohou zájemci sledovat na webových stránkách a Facebooku muzea.

Více ZDE


Související fotografie