Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízdu

Baví Vás: Mirek Karásek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Z rožnovských ulic vytvořili galerii

08.03.2021

V Rožnově pod Radhoštěm zachytili obrazy podobu města renomovaní i amatérští výtvarníci.

Jako výstavní síň jim slouží náměstí a ulice. Obrazy přetiskli a vystavili je na výlepových plochách a panelech. Celkem jde o patnáct lokalit. Na náměstí jsou některá díla přímo pod sochou prezidenta Masaryka, další potkáte na výlepových plochách při procházce směrem k parku, knihovně a Brillovce.

Jsou mezi nimi třeba litografie od Františka Kalivody, absolventa vídeňské Akademie výtvarných umění. Mezi vystavenými díly jsou i starší pocházejí z poloviny 19. století.
Nechybí ani několik obrazů ze začátku 20. století od Bohumíra Jaroňka, grafika, malíře a zakladatele skanzenu. K vidění je i Bayerova ulice od Bedřicha Fojtáška. Zachytil ji na konci druhé světové války po přechodu fronty. Marie Vořechová-Vejvodová zase namalovala alegorii na odvoz základního kamene pro Národní divadlo.

Obrazy se snažili umístit právě do míst, která jsou na nich vyobrazená, nebo do jejich blízkosti. Organizátoři počítají s tím, že výstava bude přístupná do konce března. Potom odstraní panely z náměstí a díla na plakátovacích plochách by postupně měly překrýt aktuální pozvánky.

Související fotografie