Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Polední relax

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

POZNEJTE KROMĚŘÍŽSKO - tipy z Hostýnských vrchů

08.01.2021

Máme tady nový rok 2021 a všichni věříme, že už se brzy vrátíme do běžného života, ale i k cestování, výletům, návštěv památek nebo muzeí. Do té doby se snažíme být ohleduplní k ostatním a pokud chceme vyrazit na čerstvý vzduch mimo domov nebo město, volíme cesty do přírody. Z našeho regionu Kroměřížsko aktuálně máme několik tipů do zasněžených Hostýnských vrchů.

PROCHÁZKA PO CHVALČOVĚ
Když se řekne Chvalčov, co se vám vybaví? Nám jedna z nejkrásnějších obcí našeho regionu, která je sevřena vysokými kopci Hostýnských vrchů a kde se rádi jen tak touláme krajem, který si oblíbil už náš první prezident Masaryk. Po jeho stopách se můžete vydat při naučné stezce Chodník Masarykových, která vás zavede z Bystřice pod Hostýnem, přes Chvalčov a vrch pod Kozincem až ke Švajgrově chatě pod Svatý Hostýn. 
Historie Chvalčova je spojena také s obřanským hradem. Zřícenina původně gotického hradu Obřany leží hluboko v lesích asi 5 km od Chvalčova. Hrad patrně nebyl nikdy dokončen a během husitských válek byl opuštěn. Obdivovat můžete alespoň torzo hradby a válcové věže. Pokud se sem vydáte, počítejte s pěkným výšlapem, je to totiž jeden z nejvýše položených moravských hradů. 

PĚŠKY Z RUSAVY NA HOSTÝN
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Rusava je rozcestníkem turistických tras, vydat se Odtud můžete na Chvalčov, na Tesák nebo Troják, do Brusného anebo na Svatý Hostýn, kam vás dnes vezmeme i my. 
Na celé trase nás čeká převýšení 556m, proto tedy oceníme řadu odpočívadel a vyhlídkových míst na krátké spočinutí. Díky informačním tabulím se dozvíte více o Hostýnských vrších z hlediska geologie a přírodních zajímavostí.
Po 4,5 kilometrech stoupání dojdeme až k samotnému vrcholu Hostýn. Na této posvátné hoře stojí poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie, symbolizující hned po Velehradu nejposvátnější místo moravské země. 

PĚŠKY Z PODHRADNÍ LHOTY NA KELČSKÝ JAVORNÍK
Dnes pro vás máme trošku delší výšlap, ale za to vám slibujeme, že nepotkáte žádné davy turistů. Vydejte se s námi na nejvyšší kopec Hostýnských vrchů, na Kelčský Javorník. Začínáme v Podhradní Lhotě, kam se dostanete vlakem od Kroměříže. Už na nádraží se můžete podívat na model kdysi velkolepého hradu Šaumburk. Z Podhradní Lhoty se po zelené turistické značce vydejte ke zříceninám hradů Šaumburk a Nový Šaumburk, neboli Zubříč. Z původních pozůstatků nezůstalo sice skoro nic, ale přesto jsou to magická místa, která mají své kouzlo. Když si představíme model hradu z vlakového nádraží, jen si můžeme domýšlet, jak krásný hrad v těchto lesích mohl stát. 
Teď už nás čeká další stoupání směr přírodní rezervace Kelčský Javorník ke stejnojmennému nejvyššímu vrcholu. Najdete tady původní pralesní porosty horských bučin a javořin s výskytem bohaté karpatské květeny. Po Cyrilometodějské stezce se vyšplháme až k  35 metrů vysoké rozhledně, která nabízí kruhový výhled do všech světových stran. A za to trocha námahy určitě stojí.

Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
           

Související fotografie