V Muzeu Kroměřížska je opět po roce k vidění velký mechanický betlém z roku 1959, původně instalovaný v kostele sv. Kateřiny v Prusinovicích.
Výroba a stavba betlémů, typická především pro horské a podhorské kraje, byla spojena s podomáckou výrobou, zejména zpracováním dřeva a řezbářstvím. Naproti tomu bohaté, zemědělské kraje jako např. Haná, jsou na lidové betlémy chudé. Přesto i zde najdeme betlémské soubory nebo jejich torza, instalované většinou v kostelích, které mají dokumentární a uměleckou hodnotu.
Kromě několika málo dřevěných, patří většina z nich sériové produkci, kdy figurky byly lisovány z terakoty (pálené hlíny) nebo sádrové směsi, jako kopie dřevořezbových originálů. Náleží k nim také 3,5 m dlouhý betlém s horskou krajinou, betlémským městem a jeskyní, který byl původně instalován v kostele v Prusinovicích.
Renovaci poškozeného mechanismu, který uvádí do pohybu figurky, větrný a vodní mlýn v cyklu den a noc, provedlo konzervační oddělení a stolářská dílna Muzea Kroměřížska za vydatné pomoci pana Ing. Milana Lutonského.
Tento 3,5 m dlouhý a 1,5 m vysoký mechanický betlém je opět k vidění ve vestibulu Muzea Kroměřížska do 5. 1. 2014.
zdroj: Muzeum Kroměřížska