Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Památník smíření Holešov

13.10.2020

V Holešově byla v neděli zakončena rozsáhlá revitalizace náměstí sv. Anny slavnostním odhalením Památníku smíření. Krásné originální umělecké dílo pro město Holešov zhotovil akademický sochař Ondřej Oliva. Strom symbolizující smíření tří náboženství byl instalován na patřičné místo, ke kostelu sv. Anny, kde se právě tato náboženství setkávala.

Tvoří jej strom se třemi kořeny. Symbolizují tři náboženské směry, jež utvářely dějiny města – katolický, protestantský a židovský. Sochař jej vyrobil z hliníku. Kmen je odlitý a složený z osmi dílů, korunu proplétal z jednotlivých tenkých proutků.

Od země se nahoru pnou stuhy s nápisem „Miluj bližního svého, jako sebe samého“. I ony jsou tři a nápisy jsou česky, latinsky a hebrejsky. Citát ze Starého zákona je totiž společný pro všechna tři vyznání.

Instalace sochy začala v pondělí, kdy Oliva se třemi kolegy osadil do betonového podstavce kovovou konstrukci. Na ni postupně připevňovali jednotlivé kusy kmene a svařovali je k sobě. Jako poslední přivařili korunu – dokonalou kouli, která se rozzáří vždy, když na ni dopadnou sluneční paprsky.

Na kmen autor nanesl patinu, koruna zůstane světlá. A bronzové stuhy s nápisy budou postupně tmavnout.
„To je materiál, který zraje, takže je to v pořádku. Volil jsem ho proto, že je těžký a důstojný a slovům dodá na vážnosti,“ vysvětluje Oliva. Naopak hliník je lehký a i na vzduchu se mění jen velmi pomalu.

Kromě jablka je na podstavci umístěný i znak města, nachází se přesně na ose mezi památníkem a blízkým kostelem svaté Anny. Detailů je ale na celém díle mnohem víc. Třeba hlemýždí ulity. Nebo „zaříznuté konce prutů, které tvoří kmen. Jsou vyleštěné tak, aby se blýskaly.