Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

POZNEJTE KROMĚŘÍŽSKO - aneb co v průvodcích nenajdete / Tipy 20. - 24. 7.

14.07.2020

Kam na výlet nebo zajímavé příběhy z regionu Kroměřížsko přináší náš pořad POZNEJTE KROMĚŘÍŽSKO anebo co v průvodcích nenajdete. 

PĚŠKY Z CIMBURKU PŘES KAZATELNU NA KOZEL
5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem cvičných skal Kozel až domů.
Start a cíl: U Křížku, Koryčany
Délka trasy: 4,5 km
Doba na výlet: 2,5 hodiny
Doporučujeme: rodinám s dětmi nebo jako odpolední procházku na nedělní odpoledne
Chřiby, to jsou hory, které zatím objevili jenom místní. Přitom je tu tolik krásných a magických míst! Najdete tady skály, hluboké lesy, hrady, rozhledny, lesní penzion a romantiku hor, které nejsou nacpané turisty. Dnes pro vás máme tip na kraťoučký výlet, který zvládnete i s trochu odrostlejšími dětmi.

Kompletní výlet najdete ZDE.

CHRÁM SV. MOŘICE KROMĚŘÍŽ: GOTIKA SKRYTÁ PŘED OČIMA
Když do Kroměříže přijíždíte od severovýchodu, Kojetínskou ulicí, otevře se před vámi panoráma věží a věžiček historického města. Mezi nimi kromě známého Arcibiskupského zámku dominuje také gotický chrám sv. Mořice, jehož žebroví po večerech láme paprsky sklánějícího se slunce. Když ale přijedete do města, máte pocit, že celá gotická nádhera je ta tam. Kam se schovala a kudy se k ní vydat?
Nebojte se, chrám není jen optický klam. Naopak je to jedna z největších gotických památek v Čechách. Z náměstí se k němu vydejte nenápadnou, ale o to malebnější Křížkovského uličkou. Také tohle je jedna z tajuplných kroměřížských bran času. Ocitnete se před zdí Proboštství, která se táhne od buclatě barokního kostela sv. Jana Křtitele až k přísným gotickým věžím chrámu sv. Mořice. 

Kompletní článek plný zajímavostí najdete ZDE.

PĚŠKY PO STOPÁCH TATÍČKA MASARYKA KOLEM CHVALČOVA
Hostýn a jeho magické okolí si zamiloval nejeden umělec. Zvláštní vztah k němu měl i náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Pojďme se v jeho stopách vydat tímhle jedinečným krajem.
Délka trasy: 9 km
Start a cíl trasy: Bystřice pod Hostýnem u zámku
Doba na výlet: 3 h pěší, 50 minut cyklo
Převýšení: 176 m
Náš tip: projděte si celou trasu, která vás povede z městečka Bystřice pod Hostýnem přes městský park Zahájené, podél Bystřičky až do Chvalčova, a dále do kopců s úchvatnými výhledy na Hostýnské vrchy. Poznáte mnoho krás kraje, který učaroval i našemu prvnímu prezidentovi. I když známe hostýnské kopce jako své boty, tato trasa je něčím jedinečná. Snad je to tím, že vede z rušného městečka do ticha hostýnských hor nebo možná tím, že tato místa se vyznačují unikátní atmosférou. Svým dětem můžete zábavnou formou zprostředkovat to, kým vlastně TGM byl.

Kompletní výlet ZDE.

NA KOLE ZA VÝHLEDY NA MARUŠKU
Připravte se na pořádně dlouhou vyjížďku s množstvím nastoupaných metrů. Odměnou vám bude čas strávený v krásné přírodě a skvělý pocit, protože 60 km v terénu na „bajku“ není jen tak!
Start a cíl: Zlín
Náročnost: Pro pokročilé
Vzdálenost: 60 km
Převýšení: 1500 m
Doba jízdy: 5 hod
Pozor: Terén je místy rozjetý kvůli probíhající těžbě dřeva. V těchto úsecích je vhodné dbát zvýšené opatrnosti.
Tesák, Troják a vůbec Hostýnské vrchy se tady od nás z Kroměříže zdají jako velehory. Dneska je půjdeme pokořit na bajku. 
Z Kroměříže by to bylo trochu z ruky, takže dnešní výlet začínáme ve Zlíně. První stoupání nás dovede na hrad Lukov. Nebojte se, teď už to bude prakticky jenom do kopce. Přes Vlčkovou a Držkovou vyšlapeme až na Troják, kde si určitě dáme za odměnu borůvkové knedlíky. S nabranými silami pokračujeme na Tesák, na Rusavu a pak zpátky do Zlína. 63 kilometrů je za námi, jak jste si je užili?

Kompletní výlet ZDE.

DO MALÉ VESNIČKY ZA VELKÝM ČLOVĚKEM
Znáte Záhlinice? Je to ryze hanácká vesnice, do které se z Kroměříže dostanete procházkou kolem Záhlinických rybníků. Až sem půjdete, stavte se do pivovaru, ale také do muzea Františka Skopalíka. Byl to velký člověk, jakých se ani dnes moc nevidí. 
Narodil se v chalupnické rodině a práce na poli mu nebyla cizí. Protože byl ale opravdu nadaný student, naučil se německy, rusky i latinsky, postaral se o modernizaci hospodaření na Hané, stal se starostou, politikem a členem Říšského sněmu. Rozkošné vesnické muzeum, které v Záhlinicích na jeho počest mají, stojí za návštěvu. 

Kompletní článek najdete ZDE.

Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje
      Související fotografie