Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Přílepy - skalnatý Hrad

22.05.2020

Výrazný kuželovitý vrchol Hradu (560 m) je od Hrádku po modré turistické značce vzdálen jen jeden kilometr. Nad rozcestníkem se zdvihá vlastní skalnaté témě kopce převyšující okolní terén asi o 15 metrů a z turistické trasy k němu vybíhá dobře vyšlapaná pěšina. I když nahoře najdeme trampy využívaný plácek připomínající miniaturní hradní nádvoříčko, tady na Hradě se kupodivu žádná středověká fortifikace k nebi netyčila. Tohle místo bývalo „jen“ důležitým strážným bodem, odkud se v období třicetileté války za pomoci zapálené vatry hradům Lukovu a Buchlovu oznamovalo nebezpečí vpádu švédských vojsk.

Hrad tedy na Hradě nikdy nestával, ale přesto je zajímavým a romantickým místem, neboť se na jeho vrcholu i svazích setkáme se zajímavými skalními výchozy.

Na jeho vrchol jdete údolím s chatami od rekreační přílepské nádrže Mojena. Velký kus cesty je po asfaltové lesní silničce, zbytek – hlavně to ostré převýšení, pak už cestou lesní, pokrytou místy předjarním blátem. Ještě kus pod vrcholem ve vykáceném svahu mezi dvěma lesními cestami narazíte na první, asi 5 m vysoký pískovcový skalní výchoz. Z téhle skalky se otevřel překvapivý výhled přes „moře“ Mladcovských a Vizovických vrchů až na vzdálené vrcholky bělokarpatských hor.

Hostýnské vrchy jsou tvořeny flyšem, ale jsou navíc rozděleny do čtyř geomorfologickcýh oblastí. Tahle jejich část u Přílep sice spadá do Lukovské vrchoviny... ale zatímco holá hladká skála připomínala ty viděné na Ondřejovsku (a tvořené tudíž ráztockými a lukovskými vrstvami soláňského souvrství), jeji členitější kolegyně (a i ten skalní pilířek předtím) upomínal na skály na Čerňavě, tvořené už rusavskými vrstvami zlínského souvrství.