Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízdu s Alčou Vitochovou

Baví Vás: Mirek Karásek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Hanácké slavnosti v Chropyni

15.05.2013


Hanácké slavnosti jsou pořádány vždy poslední květnový víkend v lichém roce. Konají se v prostorách zámeckého parku a náměstí Svobody. 

V pátek se koná lidová veselice – většinou posezení u cimbálové muziky, případně s nějakou známou dechovkou.

Sobotní den je vyhrazen folklóru, lidovým zvykům a řemeslům. Začíná Jízdou krále Ječmínka - krojovaní jezdci na koních objíždějí za doprovodu dechové hudby místo dění slavností. Pak se vydávají na jízdu městem, aby přilákali chropyňské občany na slavnosti.

V areálu zámeckého parku jsou umístěna dvě pódia. Tzv. "Hlavní scéna" je dějištěm folklórního festivalu. Dopoledne se prezentují dětské soubory, odpoledne soubory dospělých. Jde o přehlídku národopisných souborů a o ukázku starých zvyků, tanců, zpěvů a zábavy.
Na tzv. "Malé scéně" se v průběhu dne střídají hudební seskupení mnoha žánrů (od dechové a cimbálové hudby po rockové skupiny či různá alternativní seskupení).

V areálu zámeckého parku rovněž probíhá celý den Jarmark řemesel - ukázka lidové tvořivosti a dovednosti. Výrobky si může každý zájemce zakoupit nebo objednat. Zakoupit lze také občerstvení, o které se starají majitelé a provozovatelé restauračních zařízení v Chropyni. Mimo areál Hanáckých slavností je umístěna tržnice (náměstí Svobody) a lunapark s mnoha zábavnými atrakcemi (Sokolský stadion).

Večer bude věnován příznivcům moderní hudby. Pravidelně je pořádán rockový festival, na kterém vystupují převážně místní rockové kapely.

Neděle je věnována dětem. Dopoledne se konají cyklistické závody, které pořádá místní cyklistický oddíl. Odpoledne jsou pro děti připraveny hry, zábava, ale i poučení, které přináší různé ukázky – psovodi, hasičský záchranný sbor aj. Pěknou tradicí je také konání srazu automobilových veteránů.

Celý víkend pak bude ukončen kácením máje. Podrobný program naleznete v příloze a ZDE...

Související fotografie