Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Zámek Holešov otevřel tradiční výstavu českých betlémů

27.11.2019

Muklovský betlém od neznámého vězně z uranových dolů, recese akademického malíře Cyrila Boudy s osobnostmi Pražského jara, betlémy na miniaturách, háčkované, na překližce, ale také mistrovská díla českých řezbářů představí letošní výstava České betlémy. Začne 30. listopadu na zámku v Holešově a představí přes osmdesát modelů, které si veřejnost může prohlédnout do 29. prosince. 

Výstava betlémů je v Holešově tradicí. Největšími skvosty tentokrát budou betlémy předního českého řezbáře, loutkáře a sochaře Bedřicha Šilara (*1959). Lipové figury vyřezal v krojích a tradiční výjev narození Krista dokázal zkombinovat s českými tradicemi i humorem. Do jednoho ze svých betlémů například zakomponoval zabijáčku s tlustým řezníkem nebo rybníček s kapry.

Vedle betlémů Bedřicha Šilara se bude hezky vyjímat betlém řezbáře Františka Vrzalíka (1872 – 1949) ze Zlínských Pasek. Autor jej vyrobil podle návrhu JUDr. Ladislava Rutteho a dílo je složené z 59 figur. František Vrzalík patří mezi nejvýznamnější profesionální řeznáře Podřevnicka první polovina 20. století. Jeho betlém do Holešova půjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.       

Zásadní část výstavy tvoří betlémy ze sbírky Stanislava Dostála z Přerova. Jedná se o papírové betlémy lepené na překližku. Pan Dostál půjčil do Holešova betlémy poutních míst, českých města a betlémy, které malovali čeští výtvarníci jako Josef Lada, Vojtěch Kubašta, Josefa Lada nebo Jiří Trnka. Vystaveny budou také kuriozity. Třeba betlém s českými a československými prezidenty nebo betlém, který Cyrila Boudy v šedesátých letech namaloval pro časopis Sluníčko. Zakomponoval do něho některé osobnosti Pražského jara - Josef Smrkovský hraje na basu, František Kriegel nese pytel a bývalý ministr zahraničí Čestmír Císař císařskou korunu. Místo Josefa a Marie stojí Alexander Dubček a Marta Kubišová a pionýrka v prvomájovém průvodu nese nápis Ať žije Ježíšek. 

Cenzoři si všimli pozdě a část nákladu se dostala k veřejnost. Vzhledem k tomu, že Bouda byl národním umělcem, tehdejší režim ho potrestat,“ řekl sběratel Stanislav Dostál. 
Mezi zajímavosti letošní expozice lze mimo jiné počítat také velký háčkovaný betlém Květoslavy Dvořákové z Chropyně.
 
Výstava České betlémy se koná od 30. 11. do 29. 12. 2019 je otevřena denně kromě pondělí a Štědrého dne. 

Více na www.holesov.cz.