Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízdu a Jitkou Hrdličkovou

Baví Vás: Mirek Karásek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Kroměříž si 11.11. připomene Den válečných veteránů

06.11.2019

11. listopad je každoročně připomínán jako Den válečných veteránů.  V 9 hodin proběhne na kroměřížském hřbitově pietní vzpomínka k tomuto významnému dni. 

Proč právě 11. listopad?

Ve většině evropských zemí včetně České republiky je 11. listopad spojován s připomenutím konce 1. světové války. Tehdy podepsaly státy Dohody příměří s Německým císařstvím ve francouzském městě Compiègne a ukončily tak boje na západní frontě. V loňském roce jsme si připomínali 100 let od ukončení prvního válečného běsnění. 
Každoročně 11. listopadu v 11 hodin probíhají na mnoha místech světa vzpomínkové akce a tento den se stal Dnem válečných veteránů, je vzpomínkou na oběti, přinesené v boji za svobodu v prvním, druhém i třetím odboji.

Den válečných veteránů je spjat s další iniciativou, která se zrodila po ukončení  bojů 1. světové války v Itálii. O co tehdy šlo?

Nejen 11. listopad, ale také další významná data z historie jsou spjata právě s Itálií. Už během 1. světové války se  bojů, které vedly k rakousko-uherské kapitulaci účastnilo velké množství našich vojáků.  Vzpomenme  bitvu na Piavě, osvobození Trenta, Rovereta. A právě zde v Roveretu navrhl farář Don Antonio Rossaro, aby ze zbraní, které zůstaly na polích, loukách a v lesích, byl ulit zvon, který by svým hlasem připomínal památku obětí boje za svobodu: La Campana dei Cauduti –  Zvon padlých. Na výzvu italské vlády darovaly kov všechny země, které se zúčastnily první světové války, a to i naše republika. V květnu roku 1925 byl zvon umístěn na roverentském hradě. A jeho kovové srdce se rozeznělo.

Zvon jako symbolika 

Ano. Hlas zvonů provází lidstvo po tisíce let. Zvony zněly i jako poslední pozdrav vojákům, odcházejícím do války, varovaly vždy před nebezpečím a také vítaly návrat vojáků. K nejsmutnějším chvílím patřilo rekvírování zvonů k jejich přeměně na zbraně. A přišla druhá světová válka, za které byl památný zvon  poškozen. Zvon byl znovu roztaven a znovu ulit. Od 1. října 1964 se již 55 let rozeznívá každý den z pahorku,  kde pobýval Dante a psal zde svou Božskou komedii.
Roveretský zvon patří k největším na světě, jeho výška a průměr  je přes 3 metry a váží přes 22 tun. Je zavěšen na mohutné kovové konstrukci, zapuštěné do betonového podkladu, obklopen stožáry s vlajkami národů, které po boku Itálie bojovaly za svobodu. Zvon je rozezníván každý večer a jeho zvuk se odráží ozvěnou od úbočí v místech těžkých bojů. Je zdoben reliéfy, které představují válku i mír. Nejznámějším se stal vyrytý výrok papeže Pia XII: „Mírem není nic ztraceno, válkou může být ztraceno všechno“.


Jak se poselství „Zvonu míru“ projevuje třeba v naší republice?

Nejen v naší republice, v řadě zemí se rozeznívají zvony d Den válečných veteránů právě v 11 hodin.  Rovněž v České republice je řada měst a obcí, které tuto výzvu podporují. A jsem velmi ráda, že mezi ně patří i Kroměříž. V Kroměříži vznikla již před lety iniciativa, která našla podporu pro uskutečnění této myšlenky ze strany Římskokatolické farnosti sv. Mořice v Kroměříži. Od roku 2011 se 8. května ve 12 hodin k připomenutí ukončení druhé světové války a 11. 11. v 11 hodin k připomenutí konce první světové války se rozezní zvony nad Kroměříží. Tak si připomeneme poselství zvonů a Den válečných veteránů i letos.