Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

V Kroměříži bude další ročník ARSfilm

12.09.2019

Jako každoročně i letos se přísluší trochu bilancovat – vždyť letošním už 46. ročníkem pokračuje  historie tohoto festivalu majícího ve vínku obdiv k umění a sdružujícího kolem sebe společenství lidí stejných zájmů. 

Ten, kdo je věrný tomuto festivalu od jeho prvopočátku, vyměnil už 46 kalendářů – a to proto, že první dva ročníky se konaly v letech 1970 a 1971 a od roku 1975 pak již pravidelně každý rok. A to je jistě už velký kus života zasvěceného této vzrušující tvůrčí zálibě – dříve filmu a nyní v novém směru - videotvorbě.

ARSfilm amatérů prošel od svého vzniku řadou obsahových i formálních proměn. Měl to štěstí, že i přes řadu nepříznivých okolností o něj pečovali obětaví nadšenci, Ivo Hanák, Ing. Ladislav Františ a další, kteří se jeho zachování cele věnovali. Díky tomuto vytrvalému úsilí se festival stal stálicí a to nejen pro prezentaci domácích autorů tvořících v oblastech týkajících se umění. Řadu let přinášel práce i zahraničních autorů a to díky přínosnému napojení Domu kultury na Český svaz pro film a video se sídlem v Kroměříži a města Kroměříže.

Zájem prezentovat výsledky své neprofesionální tvůrčí činnosti na AFA každoročně projevuje svou účastí i řada významných tvůrců z řady evropských zemí i ze zámoří. V letošním roce se koná ve dnech 4. – 5.října 2019 v hudebním sále DK Kroměříž, ale stále je ARSfilm  mezinárodní soutěží za účasti filmových tvůrců ze Slovenska i z jiných zemí..  Samozřejmě také s řadou snímků autorů z České republiky, které mezi soutěžními snímky tvoří nejsilnější skupinu snímků. 

Pokud jde o obsazení jednotlivých soutěžních kategorií přistoupili pořadatele v minulých letech kromě již tradičních kategorií - tvorba o umění – zahrnující snímky ze všech oborů umění, animovaná tvorba, videoart a experimentální snímky  i nově zavedenou  kategorií k nimž patří  snímky a videa z oblasti  lidové umělecké tvořivosti, tedy národopisné filmy  navazující na kdysi populární a doposud nenahrazený Rožnovský ETNOFILM. 

A tak tedy – ať žije ten letošní i všechny další ročníky ARSfilmu amatérů, ať festival má vždy dostatek autorů z Česka i zahraničí a svým pestrým a živým programem je úspěšně láká k osobní účasti spolu s ostatní kroměřížskou diváckou veřejností. Všem jeho návštěvníkům přejeme příjemné kulturní zážitky z programu soutěže.
Organizátoři ARSfilmu 2019

Bližší informace: www.filmdat.cz/soutěže/Arsfilm