Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Loutky a loutková divadla na Zámku Holešov

07.05.2019

Největší výstavou roku 2019 na Zámku Holešov budou Loutky a loutková divadla. Výstavu, která rekapituluje vývoj českého loutkářství připravuje Městské kulturní středisko Holešov ve spolupráci se sběrateli Miroslavou a Miroslavem Nopovými ze Samotišek u Olomouce. Manželský pár do Holešova zapůjčí tisíc originálních exponátů a dvacet historickým loutkových divadel včetně jednoho stínového. Jedná se o mimořádně vzácné kousky. 

Výstava začne 1. května a bude trvat do 29. září. Doprovodí ji letní loutková přestavení pro děti a kinosál s dokumentem o práci českých loutkářů. 

Loutky a loutková divadla na Zámku Holešov představí vznikl českého loutkářství,  předválečnou výrobu až do padesátých let, kdy rozvoj zastavili komunisti zrušením živností. Výstava se soustředí především na výrobní boom po roce 1911, kdy jistý Jindřich Veselý zakládá časopis Český loutkář. Zručného Karla Kobrleho to inspiruje k výrobě šestnácti loutek pro své děti vyřezaných podle obrázků Mikoláše Alše. Tyto věhlasné a vzácné „alšovky“ se v roce 1916 již vyrábějí na zakázku a o dva roky později na našem území existuje sedmdesát typů loutek. V roce 1920 se v Československu dají koupit i loutková divadla a souběžně s nimi i loutkové dekorace, které Český svaz přátel loutkového divadla poprvé vydává v roce 1918. Oproti tomu po roce 1948 Antonín Münzberg, jeden z prvních českých výrobců loutek, který zaměstnával i švadleny, ničí formy.   

„Musím říci, že kuriozitou bude každá vystavená loutka, protože má přes sto let. Zajímavé budou také dvě loutky vyrobené podle návrhu Ondřeje Sekory nebo česká specialita - Sněhurka a sedm trpaslíků přesně podle Walta Disneye. Tyhle loutky v Československu vyráběla firma Apas až do sedmdesátých let a my máme celou sérii,“ řekl k připravované výstavě Miroslav Nop, který se sbírání loutek, jejich restaurování a dokonce produkci loutkových představení pro děti věnuje s ženou Miroslavou celý život.

K loutkám patří loutková divadla, zámek v Holešově jich letos veřejnosti nabídne dvacet. Například předválečné loutkové divadlo Karla Blanka, které je podle Nopových zajímavé už proto, že se zachovalo do současnosti. Na výstavě ovšem budou mnohem starší a velmi vzácné kousky. Čtyři německá divadla z let 1881, 1885 a 1900 nebo také první divadlo tištěné ofsetem, divadlo Artuše Scheinera vyrobené v Praze v roce 1932.

U této příležitosti vystavy zveřejní zámecká galerie také rodinné loutkové divadlo z pozůstalosti holešovského rodáka, herce a spisovatele Jiřího Zapletala. Zapletalovo divadlo získalo Městské kulturní středisko Holešov do muzejních sbírek v roce 2012  jako součást velké pozůstalosti. Byl to  nejrozsáhlejší kousek složený z dvě stě šesti částí. Zrestaurované kulisy dosazené nutnou podstavou budou součástí chystané expozice. 

Výstavu loutek doprovodí v zámeckém parku volná expozice Toulavé loutky.