Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Vydejte se po Baťových stopách

07.03.2019

Když Jan Antonín Baťa v roce 1939 opouštěl Protektorát a emigroval do Británie, pravděpodobně ještě ani sám netušil, kde se nakonec usadí. Poté, co mu byl nadále znemožněný pobyt ve Spojených státech, kam z Británie odcestoval, se usadil v Brazílii, která jemu i jeho rodině nabídla pomoc.

Baťa zde nezačal budovat na prázdno. Firma Baťa tu už dříve koupila dvě společnosti, které vlastnily rozsáhlé pozemky, které po svém přestěhování Baťa odkoupil. První místo, které Jan Baťa v Brazílii osídlil, dostalo jméno Batatuba. Zhruba 70 kilometrů od São Paula postavil továrnu i další budovy v typickém stylu, jaký známe ze Zlína. A protože se zde Baťovi dařilo, následovala ještě další tři města: Mariapolis, pojmenované po Baťově manželce, a Bataypora a Bataguassu – oba ve státě Mato Grosso.

Brazilská města dnes
V současné době jsou v Brazílii Baťovy stopy stále patrné – a nejen ve jménech měst. V továrně v Batatubě se stále vyrábí obuv, i když již nepatří firmě Baťa, v Mariapolis dnes žije na 10 000 obyvatel, v Bataypoře, kdy kdysi býval jen prales, žije nyní okolo 9 000 obyvatel a město je bránou do státu Paraná. Bataguassu je dnes z měst s Baťovým odkazem největší – žije zde přes 30 tisíc obyvatel a návštěvník zde může navštívit i Baťovu první kancelář, která je součástí místní radnice.

V oblasti, kde působil Baťa, je čeština stále slyšet. Děti v základní škole v Bataypoře se kromě portugalštiny mohou učit také Baťův rodný jazyk a stále tu jsou aktivní spolky, které sdružují Čechy a propagují českou kulturu a tradice.


Chcete zažít atmosféru exotiky se stále živým českým odkazem? 
Dnes už není takový problém Brazílii navštívit a naplánovat si zde třeba dovolenou. Letenky můžete sehnat v akci a své dobrodružství začít v pulzujícím São Paulu.