Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Polední Relax

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Kroměříží projde průvod maškar, uskuteční se i masopustní jarmark

11.02.2019

Masopustní veselí ovládne v sobotu 2. března Kroměříž. Městem projde průvod maškar a na Hanáckém náměstí se poté uskuteční jarmark. „Návštěvníci si budou moci dosyta vychutnat bohatý sortiment regionálních potravinářských výrobků, mezi nimiž nebudou chybět tradiční hanácké i valašské koláče, gazdovské sýry, zdravé mlsání, pivo, víno a další pochutiny,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová, která v 9:50 masopustní jarmark zahájí.

Maškarní průvod vyrazí už v 9:00 od Střediska volného času Šipka, odkud se za doprovodu kapely Zdounečanka přesune na Hanácké náměstí. Jarmark potrvá až do 17:00. Od 11:00 se na Hanáckém náměstí bude konat pravá domácí zabijačka, kde řezničtí mistři před zraky návštěvníků připraví jitrničky, jelítka, tlačenku, zabijačkovou polévku i guláš. Připraveny jsou i originální workshopy. Celý den bude k tanci a poslechu hrát Cimbálová muzika Josefa Marečka. Vstup na akci je zdarma.

Masopust od pradávna provázela zábava a hojná konzumace dobrého jídla a pití. Začínal už svátkem Tří králů a pokračoval až do Popeleční středy, kterou začíná čtyřicetidenní půst do Velikonoc. O masopustu se v každém domě smažily koblihy či boží milosti, které v tomto období tradičně patřily do jídelníčku.

Masopust vždy vrcholil obřadními obchůzkami a rejem maškar, v jehož čele byl medvěd doprovázený dalšími rozmanitými postavami. Obyčeje dodržované o masopustu se v jednotlivých oblastech lišily. Takřka všude ale období radosti a veselí uzavírala večerní zábava, která vrcholila pochováváním basy na znamení toho, že radovánky skončily a že začíná dlouhé období půstu.