Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Večerní Pohoda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Přijďte na zámek v Holešově prohlédnout si Výstavu betlémů a andělů

04.12.2018


Přijďte na zámek v Holešově prohlédnout si Výstavu betlémů a zpříjemnit si tak předvánoční čas! Na zámku v Holešově je tato expozice k vidění už počtvrté, ale letos poprvé ji zpříjemňují ručně vyrábění andělé, které do Holešova zapůjčili lidé z veřejné sbírky. Organizátoři výstavy se letos zaměřili na betlémáře a sběratelé betlémů především z Moravy a regionu. Na výstavě se podílejí i žáci z tovačovské řezbářské školy i méně známí lidoví tvůrci.  Výstava se koná od neděle 2. prosince do neděle 30. prosince.

Zámecká sala terrena představuje čtyřicet betlémů od modelů vyřezávaných, skříňových, k zavěšení, rozložených na jednotlivé figurky nebo zcela netradičních háčkovaných, z papíru, keramiky, skla, kukuřičného šustí, slámy, ale i vlny a perníku. K vidění je také velký betlém ostravského řezbáře Ladislava Krále se čtyřiceticentimetrovými figurkami a jeho další tři modely, které v Holešově ještě vystavené nebyly. Na výstavě opět stojí torzo původního betléma z holešovského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Některé figury jsou dvě stě let staré. 

Takové betlémy v Holešově k vidění ještě nebyly

Organizátoři očekávají, že veřejnost nejvíce zaujmou modrotiskové betlémy Antonie Dostálkové ze Starého Města a betlémy malované na hedvábí její dcery Dity Dostálkové. „Takové betlémy jsme v Holešově ještě neměli. Paní Dostálková je původně loutkářka, vyrábí si vlastní formy, které posílá do strážnické modrotiskové dílny, jedné ze dvou v republice. Vytváří celé kompozice betlémského výjevu, z tisků šije loutky, polštáře, dlouhé závěsné šály i knižní leporela,“ dodává kurátor výstavy Jakub Dorazín s tím, že Antonie Dostálková svůj postup práce dokonce ručně popsala na papír a při zápůjčce do Holešova požádala, aby byl text přiložen k vystaveným betlémům.


Zdroj: MÚ Holešov

Související fotografie