Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

V Holešově připravují besedu o vzácném meči Jana z Rottalu

09.11.2018


Městské muzeum Holešov připravuje besedu s brněnským profesorem Tomášem Knozem o meči zemského hejtmana Jana z Rottalu. Meč na jaře tohoto roku veřejnosti představili pracovníci muzea. Jedná se o pozoruhodný atribut moci – manýristický ceremoniální meč, jehož umělecké ztvárnění symbolizuje všechny funkce, které Jan z Rottalu vykonával a které z něj dělaly jednu z nejvýznamnějších osobností Moravy 17. století. 

Tomáš Knoz z brněnské filozofické fakulty je předním odborníkem na toto období. Přednáška se koná 15. listopadu v sala terreně holešovského zámku a pro veřejnost bude výjimečnou příležitostí prohlédnout si významný exponát ze sbírky městského muzea na vlastní oči. Beseda vznikla ve spolupráci Města Holešov, Vlastivědného kroužku Holešov, Městského kulturního střediska Holešov a jeho složek Městské knihovny a Městského muzea.

Neklidné 17. století bylo dobrým podhoubím pro vzestup Holešova

Období 17. století bylo dobou válek a sociálních konfliktů. Přesto právě v těchto neklidných letech se Holešov stal součástí velkých evropských dějin. Nejdříve odtud zemský hejtman Ladislav mladší z Lobkovic řídil zemi směrem k protireformaci a posléze se z Holešova pokusil vzdorovat stavovskému povstání. Poté došlo k jedné z nejcharakterističtějších událostí třicetileté války v českých zemích, když dle legendy farář Jan Sarkander před holešovskými branami vítal polské Lisovčíky. 

Ambiciozní Jan z Rottalu se rozhodl nechat město přebudovat

Císařský kancléř Václav Eusebius z Lobkovic na Holešov přijížděl spíše výjimečně, stal se ale společenskou a ekonomickou základnou k jeho tažení k nejvyšším příčkám habsburské politiky. Díky bohatství Holešova získal i knížecí hlas v Zaháňsku. Jeho následovník na Holešově - Jan z Rottalu -  se taktéž vyznačoval vysokými ambicemi. Díky obchodům s konfiskovanými majetky se proslavil jako velitel v boji proti Valachům. Získal Holešov, který přebudoval v nádhernou aristokratickou rezidenci s raně barokním zámkem, kostelem, zahradou a parkem.

Beseda s historikem Tomášem Knozem o meči Jana z Rottalu se koná na holešovském zámku v sala terreně dne 15. listopadu.

Zdroj: MÚ Holešov