Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Druhá část výstavy Floria Podzim přinese unikátní dušičkovou expozici

13.10.2018


Celostátní výstava Floria Podzim, kterou pořádá Výstaviště Kroměříž, se letos nově rozdělila na dvě části. Tradiční bonsajovou část podzimní výstavy proběhla před několika dny a teď ji nově doplní výstava Floria Podzim – Dušičky. Ta se uskuteční o víkendu 13. a 14. října a návštěvníky zaujme zejména unikátní expozicí Dušičky v květech, která se bude věnovat umění se rozloučit.

Na návštěvníky bude v celém pavilonu A čekat ojedinělá dušičková expozice. Výstava představí komplexní nabídku květinové výzdoby a služeb spojených se smutečním obřadem při loučení a uctívání památky zesnulých.

Jde o citlivé téma, výstava má podnítit zamyšlení nad ním

„Pohřeb či odchod někoho blízkého jsou témata, o kterých se nepovídá vůbec lehce. Ani ve veřejném prostoru se události pohřbu nevěnuje dostatečný prostor. Rádi bychom podnítili veřejnou debatu a nabídli návštěvníkům možnost zamyslet se nad těmito událostmi, které k životu neodmyslitelně patří. Návštěvníci u nás uvidí různé podoby výzdoby smutečních věnců, hrobních míst, ale i hřbitovní vázy, lampy, urny či památeční skla,“ uvedl manažer výstavy Vojtěch Zahradník.

Původcem myšlenky a odborným garantem workshopu pod názvem „Umění se rozloučit“ je Jiří Hanek ze společnosti Parteo a místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů České republiky Klára Franc Vavříková.

Pro návštěvníky je připravena velkolepá expozice ovoce a zeleniny

Výstava Floria Podzim – Dušičky bude patřit i všem zahrádkářům a zahradníkům. Na výstavě návštěvníci samozřejmě nakoupí vše potřebné pro dům i zahradu. Můžou zde pořídit okrasné cibuloviny, ovocné stromy, chryzantémy či smuteční věnce. Součástí prodeje budou i školkařské výpěstky ovocných stromů a keřů.

Důležitá část výstavy se bude konat i v pavilonu B. Ten zaujme velkolepou expozicí tradičního ovoce a zeleniny s názvem Hanácký statek, která bude poohlédnutím do vesnického obydlí minulého a předminulého století. Výstavu doplní podzimní květinová aranžmá z různých druhů mečíků a chryzantém. Expozici vytvoří odborníci z Českého zahrádkářského svazu.

Dále pro vás bude připravena výstava dýní, poradna pro sběrače hub nebo košt pálenek

Součástí expozice Hanáckého statku bude i jedinečná výstava dýní a široký prodejní sortiment: od čerstvých jablek, přes včelí med až po domácí povidla. Zvídaví návštěvníci si dokonce mohou udělat svůj vlastní mošt pomocí unikátního šlapacího kola.

V rámci Hanáckého statku bude fungovat speciální mykologická poradna, kde se lidé dozví vše o houbách – jejich klasifikaci, funkci v přírodě, využití v lékařství, otravy apod. Návštěvníci si mohou přinést vlastní houby k prověření jejich bezzávadnosti.

V rámci výstavy proběhne i 3. ročník Floria košt pálenek. Slavnostní vyhodnocení vítězů proběhne v sobotu 13. října ve 13 hodin přímo na výstavě Floria Podzim – Dušičky. Vítězové obdrží hodnotné ceny a veřejnost bude mít možnost ochutnat všechny soutěžní vzorky. Po celou dobu výstavy bude pro návštěvníky připraven i bohatý doprovodný kulturní program. K poslechu zahraje cimbálová muzika, u které si návštěvníci mohou vychutnat kalíšek burčáku či kvalitního vína. 

Harmonogram přednášek a workshopů pro laickou i odbornou veřejnost:

Sobota 13. října
- ukázka aranžování smuteční floristiky – Milan Dopita – 10:00 až 12:00
- neontalogie – Terezie Ježowiczová – 12:00 až 12:45
- les vzpomínek – Blanka Dobešová – 12:45 až 13:30

Neděle 14. října
- řezané květiny a sesazované nádoby – Klára Francová – 10:00 až 12:00
- výzdoba hostiny a obřadu – Mirka Paclová – 12:00 až 13:00
- úprava hrobů a hrobových míst – Mirka Paclová – 13:00 až 14:00
- smuteční komunikace – Jiří Hanek – 14:00 až 15:00