Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Přijďte na dnešní přednášku a besedu Šlechticem v nešlechetné době

14.09.2018


Přijďte dnes na vzpomínkový večer a besedu Šlechticem v nešlechetné době. Polyxena hraběnka Czerninová, rozená princezna Lobkowiczovou na ní bude vyprávět o perzekuci české šlechty za minulého režimu, což je záležitost, která se ji bezprostředně týkala. 

Polyxena Czerninová je příslušnicí jednoho z nejznámějších šlechtických rodů u nás, její rodné příjmení bylo Lobkowiczová. Panství jejího rodu jí ale poskytlo zázemí jen krátce. Nejprve bylo zabaveno nacisty a po válce komunisty. To znamenalo, že si Polyxena musela zvyknout na život ve skromných podmínkách. Jejím původním přáním bylo stát se lékařkou, ale bez ohledu na své schopnosti ji bylo studium pro její šlechtický původ znemožněno. Mohla se vydat pouze na dráhu zdravotní sestry.

V Rakousku nakonec nezůstali

Provdala se za Děpolda Czernina, jiného českého šlechtice, který pro změnu pracoval jako řidič. Žili v malých bytech, často v nevalných podmínkách. Události roku 1968 je zastihly v Rakousku, kde nějakou dobu i zůstali. Stesk po domově byl ale nakonec silnější, a tak se vrátili Československa. Do roku 1989 se doma starala o děti a manžel se snažil rodinu uživit. Poté v restituci získali zpátky majetek. Vlastními silami se pustili do postupné obnovy zámku v Dymokurech, kde žijí a starají se i o celé panství. 

Přednáška a beseda se uskuteční dnes večer na bystřickém zámku

Příběh Polyxeny Czerninové je reprezentativní ve smyslu, že u nás v koloběhu překotných událostí 20. století nacházelo více takových případů šlechticů, kterým jejich původ zabránil žít život dle svých vlastních představ. Beseda se uskuteční dnes, v pátek 14. září 2018 v 19.00 hodin ve svátečním sále zámku v Bystřici pod Hostýnem v rámci Noci Loudonů. Vstupné činí 30 Kč.