Nedaleko od Hranic se u Teplic nad Bečvou nacházejí Zbrašovské aragonitové jeskyně. Tento jeskynní systém je jedinečný v mnoha ohledech a proto jej určitě stojí za to navštívit.
Teplice nad Bečvou se do roku 1959 jmenovaly Zbrašov. První zmínka o něm pochází už z roku 1328. V obci se nacházejí známé lázně specializované zejména na choroby srdce, nedávno zde byly otevřeny i solné jeskyně vhodné pro léčbu plicních chorob. V areálu lázní se také nachází několik architektonicky zajímavých staveb, např. lázeňská budova s hotelem a restaurací Bečva architektů Karla Kotase a Oskara Oehlera nebo vila L. Říhovského která v současné době prochází problematickou přestavbou na byty.
Jeskyně u Teplic nad Bečvou jsou celoevropsky významné.
Nedaleko města se nacházejí Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost zpřístupněny od roku 1926.
Jde o nejteplejší jeskyně v České republice
Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C.
Hranická propast je nejhlubší zatopenou propastí na světě
Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast České republiky "Hranická propast". Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má hloubku 69,5 m a nedávným měřením bylo dosaženo od vodní hladiny 404 m. Je tedy nejhlubší zatopenou propastí na světě. Celková hloubka k dnešnímu dni je 473,5 m.
Foto: Dobesova [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons