Co si tak zpestřit konec května cestou na Hostýn? Možná už jste tam byli mnohokrát, ale i tak je spousta dobrých důvodů se zde vracet. Nemluvě o tom, že zde můžete objevit nové, dosud nepoznané. A ačkoliv je svatý Hostýn především poutní místo – dokonce nejnavštěvovanější na celé Moravě - tak jeho krásy si užijete, aniž byste byli věřící.
Hostýn je dominantou širého okolí. V prvé řadě proto, že už z dálky můžete vidět baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Její základní kámen byl posvěcen v roce 1721 a není náhodou, že právě na tomto místě. Podle legendy se zde měli lidé při nájezdech Tatarů ve 13. století skrývat před dobyvateli a modlit se k Panně Marii, aby je ochránila a darovala jim vodu. Nedaleko pod vrcholem vytrysknul pramen a Tataři se po velké bouřce dali na ústup.
Místní muzeum vás provede po minulosti i přírodě Hostýna
Hned vedle baziliky naleznete novobarokní Sarkandrovu kapli a opodál také zdejší muzeum. Svatohostýnské muzeum je umístěno v Jurkovičově sále v areálu poutních domů. Ve svých expozicích představuje vývoj Hostýna v průběhu dějin a také výstavu o zdejší přírodě.
Prohlédněte si val, který zde zůstal po dávných osadnících
První písemná zmínka o Hostýnu sice pochází až z poloviny 16. století, ale první obyvatelé zde žili již v pravěku. V době bronzové zde totiž stálo opevnění, které mělo chránit dálkové obchodní trasy. Vrchol Hostýna je dodnes obehnán skoro dvou kilometrovým valem, který se na některých místech tyčí do výšky až 8 metrů. Jde o jediný pozůstatek dávného osídlení, který je viditelný i pro běžného návštěvníka.
O známém prameni se říká, že má zázračné účinky
Když od baziliky sestoupíte kolem poutních stánků po schodech až dolů, tak narazíte na zmiňovaný legendární pramen. Případně zde dorazíte po červené stezce z Bystřice pod Hostýnem. Traduje se, že má zázračné účinky. Stojí u něj Vodní kaple s oltářem. Kolem roku 1658 jí nechal postavit Jan z Rottalu a v průběhu staletí prošla řadou oprav a změn.
Křížové cesty i Cesta světla připomínají Ježíšovo ukřižování
Na Hostýně se také nacházejí dvě křížové cesty. Stará křížová cesta byla postavena krátce po roce 1900 Ottou Zemanem a s pašijovými obrazy malíře Žůrka. Mezi lety 1903 a 1933 pak architekt Dušan Jurkovič vytvořil novou křížovou cestu vycházející z valašské tradice a s keramickými obrazy Joži Úprka a Jano Koehlera. V roce 2010 vznikla také Cesta světla, připomínající události Ježíšova zmrtvýchvstání.
Vystoupejte až na vrchol zdejší rozhledny
Když půjdete po zastávkách Jurkovičovy křížové cesty, tak dorazíte k malému místnímu hřbitovu, který na ni navazuje. Sousedí s ním větrná elektrárna, která je zde v provozu od roku 1994. Když půjdete dále, až na úplný vrcholek Hostýna, tak dorazíte na místní rozhlednu s kaplí svatého Kříže. Ta byla vybudována v roce 1897 a od té doby prošla několika změnami. Stále ale nabízí úchvatný výhled na Bystřici pod Hostýnem i na krajinu, která se táhne do dálky, až k Hané.