Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Vladimír Brunton v Kroměříži ve fotografii

27.12.2016


Dům kultury v Kroměříži zve na autorskou výstavu fotografa a originálního výtvarníka a tiskaře Vladimíra Bruntona. Tento zastánce tvorby a filosofie Františka Drtikola, propagátor klasických fotografických technik, nadšený fotograf portrétů a aktů, obdivovatel japonských ručních papírů i fanda uměleckých tiskařských technik vystavuje své fotografie ve foyer Domu kultury do 31. ledna. 

Vernisáž výstavy bude v pátek 13. ledna v 18.00, kdy proběhne beseda s umělcem, přednáška o výrobě ručního papíru a promítání dokumentu o realizaci originální fotografické techniky Vladimíra Bruntona.


Vladimír Brunton  - fotograf:

Během let, kdy se nejvíce věnoval fotografii, vytvořil svůj vlastní fotografický rukopis, jedinečný díky technice zpracování pozitivu, kde používá vlastnoručně vyrobenou fotografickou emulzi na předem upravené plátno, nebo japonský ruční papír.

Takto připravený povrch vyvolává chemickou cestou podle svého receptu v temné komoře.

Fotografické obrazy jsou na závěr tónovány pro dosažení archivní stálosti a za mokra vypínány na rám.

V tvorbě Vladimíra Bruntona převládají témata ženského těla a zátiší, které fotí na černo-bílé negativy, povětšinou starými deskovými fotoaparáty 4x5“ a 8x10“.

Touto fotografickou technikou také vytvořil známý soubor fotoobrazů-portréty v životní velikosti známých osobností, jež jsou takto zvěčněni i se svým podpisem. Mezi šedesáti portrétovanými byli také Tomáš Baťa, Václav Havel, Miloš Forman…

 
Vladimír Brunton - papírník:

V poslední době se věnuje se svými japonskými kolegy vývoji, výrobě a užití japonského ručního papíru

 v umění. Ve své papírně Samurai Paper Mill v Kostelci na Hané dělá ruční papíry Washi starou japonskou technikou z lýka keřů morušovníků.

Tyto papíry různých formátů jsou určeny exkluzivně pro fotografy, umělce, knihaře a grafická studia.

 
Vladimír Brunton – tiskař:

 Různé tiskové techniky, které na tento papír používá V. Brunton, dovolují vzniknout velice kvalitním reprodukcím fotografií , maleb a grafik.

Do popředí  užití jeho papírů  se také v současnosti  dostává  digitální technologie, jako je inkjetový tisk na domácích i průmyslových tiskárnách.


Zdroj a foto: DK Kroměříž