Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Věděl, že zemře, rozloučil se hitem

01.06.2013

Pro song hlasujete v naší hitparádě: ZDE

Sedmnáctiletému Zachu Sobiechovi z USA kvůli agresivní formě rakoviny zbývaly poslední měsíce života. Rozhodl se nerezignovat a poslední chvíle si maximálně užít. Se svými blízkými se rozloučil písničkou, která se okamžitě stala internetovým hitem. 

Zach se koncem roku 2009 dozvěděl, že má zhoubné kostní nádory. Bylo mu 14 let a čekala ho série operací a bolestivé léčby. Bohužel se ukázalo, že mu už nic a nikdo nemůže pomoci. Zach věděl, že mu zbývají týdny, maximálně měsíce života, tak se rozhodl nahrát pro svou dívku a rodinu píseň "Clouds" (Oblaka). Kromě ní natočil celé album, jehož tržby půjdou na výzkum rakoviny.

Klip má na YouTube k 24. květnu 5,5 milionů zhlédnutí. 

V "Clouds" zpívá: "Za chvíli budeme stoupat do oblak, ale já poletím ještě výš, protože odtud je o něco hezčí pohled. Nebude to dlouho trvat." A zazní i prosté přání: "Kdybych s tebou mohl být o chvíli déle…" Počátkem letošního května se ukázalo, že rakovina napadla i pánev a plíce. 

Zach Sobiech se 3. května 2013 dožil osmnácti let. 20. května zemřel. 

Poslední dny

O Zachovi vznikl dokument do cyklu o umírajících lidech "Mé poslední dny". V něm je k vidění veselý mladík s nakažlivým smíchem, který každý den žije naplno. Baví se s přáteli doma, ve škole, pořádá večírky, tráví čas s rodinou a plní si přání. Co nejvíce času se snaží trávit i se svou dívkou, o níž říká: "Hrozně moc ji miluji a rád bych si ji vzal. Ale vím, že to nemá cenu, když mám za chvíli umřít…"

V dokumentu hovoří i jeho sourozenci, rodiče, přátelé. Všichni ho popisují jako člověka, který jim změnil život i k lepšímu, protože je naučil jinak chápat život a svět. Zatímco on se směje, oni pláčou. "Naučil mě hrozně moc. Jsem nesmírně pyšná na to, že jsem matka Zacha Sobiecha," říká mezi slzami jeho maminka.

Podívejte se na dokument o Zachovi (v původním znění).