Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Archeologové na východním Kroměřížsku - Holešov

21.10.2022

Městské muzeum a galerie Holešov otevřelo  novou výstavu. U příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který připadá na 15. října, zve veřejnost na výstavu o historii amatérských archeologických spolků v regionu a také o jednotlivých osobnostech. Výstava je doplněna o vybrané artefakty z holešovských sbírek. 

„Archeologie tvoří nejrozsáhlejší část našich sbírek. Proto jsme se rozhodli věnovat tématu celý podzim. Z našeho pohledu je nejzajímavější osobnost Bohumila Struhaly, bývalého ředitele našeho muzea, a venkovského amatérského archeologa Ignáce Tabarky z Rymic. Oba významně přispěli k rozsahu našich sbírek,“ vysvětlila Renée Rudolfová z městského muzea. 

Výstavu s kolegou Janem Machalou doplnila o sbírkové předměty, které našly další výrazné osobnosti z historie holešovského muzea, Jaroslav Doležel a Rudolf Janovský. Podle Renée Rudolfové tak vzniklo pojítko s výstavou 100 let muzejnictví v Holešově, na kterou výstava o amatérských archeolozích volně navázala. 

Holešov si archeologickou panelovou výstavu zapůjčil z Muzea Kroměřížska, respektive přímo z Rymic, kde v místní tvrzi visela celé léto. Jejími autory jsou kroměřížské archeoložky Pavlína Daňhelová, Lenka Pěluchová a Dalibor Kolbinger, který výstavu inicioval. Právě s těmito třemi osobnostmi naše muzeum připravuje 15. listopadu v 16 hodin komentovanou prohlídku. 
 
Výstava o dobrovolných archeolozích na východním Kroměřížsku bude k vidění do 27. listopadu. Prohlédnout si ji můžete v rámci vstupného do holešovského muzea nebo v rámci velmi zvýhodněného kombinovaného vstupného na všechny podzimní zámecké výstavy.