Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Unikátní výstava o autismu Vnímám svět jinak - Holešov

21.10.2022

Unikátní výstava o autismu Vnímám svět jinak, přesto v něm žiji s vámi bude od 1. do 27. listopadu k vidění na zámku v Holešově. Bude volně přístupná na chodbě prvního patra zámku a to od úterý do pátku od 13 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 16 hodin. V úterý 1. listopadu v 17 hodin zveme veřejnost na vernisáž. 
 
Zajímavý projekt vzešel ze spolupráce zlínské neziskové organizace Za sklem o. s. a Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Sedmnáct studentů oboru Reklamní fotografie nafotilo osmadvacet lidí s poruchou autistického spektra i bez ní a každá fotografie musela obsahovat větu: „V čem jsem jiný?“

„Kdo má diagnózu a kdo ne však divákům zůstane do poslední chvíle utajeno. Zjistí to až podle speciálně vytvořeného grafického klíče. Projekt je zajímavý i tím, že samotní fotografové do poslední chvíle nevěděli, koho fotí,“ přiblížila cíle výstavy a samotného projektu koordinátorka společenských aktivit Za sklem o. s. Zlín Saskia Mišová. 
 
Fotografie vytvořili studenti ateliéru Reklamní fotografie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pod vedením Jana Jindry a jejich poselství je jasné – osoby s poruchou autistického spektra se na první pohled nijak neliší od většinové společnosti. Jen vnímají svět trochu jinak, tomu by se měl návštěvník výstavy, potažmo společnost pokusit porozumět.

„Každý jsme jiný, a přitom všichni toužíme po stejných věcech. Lidé na spektru autismu to mají stejně, i když jsou často většinovou společností vnímáni tak, že jsou rádi ve svém světě jinakosti a nepotřebují nás. Rádi bychom touto výstavou přiblížili široké veřejnosti problematiku autismu a poukázali na to, že jinakost nemusí být překážkou, ale naopak mostem mezi námi,“ dodala Mišová.  

„Projekt je pro nás významný nejen svým sociálním a společenským přesahem, ale také díky propojování studentů a pedagogů ateliérů Reklamní fotografie, Grafického designu, Audiovizuální tvorby, Prostorové tvorby, Arts Managementu a Ústavu marketingových komunikací,” doplnila ke spolupráci Jitka Alexová, manažerka Centra kreativních průmyslů a podnikání, která spolupráci s organizací Za Sklem o.s. koordinovala za Fakultu multimediálních komunikací. 

Výstava Vnímám svět jinak, přesto v něm žiji s vámi putuje Českou republikou. Před Holešovem byla k vidění v Praze, po skončení na zámku by se měla přesunout do dalších zajímavých prostor. Podle Saskie Mišové se její organizátoři snaží, aby během následujících dvou let „prošla všemi“ krajskými městy. Díky anglickému překladu by mohla také překročit hranice republiky.