Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Největší ZÁBAVU na Moravě LIVE

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

V Holešově na židovském hřbitově začíná dobrovolnický workcamp

18.07.2022

Po roční přestávce se do Holešova vrací dobrovolníci, opět přijedou pomoci s úklidem židovského hřbitova.

Loni realizační plány překazila přísná protikovidová opatření a jejich důsledky, letos se do města opět vrátí dobrovolnický workcamp. Po roční pauze bude znovu volnou součástí programu 22. Festivalu židovské kultury Ha-makom 2022. Koná se od 20. do 31. července. 

Do tradičního desetidenní programu se letos přihlásili čtyři účastníci - dva Turci, jeden Francouz a jedná Polka, všichni jednadvacetiletí. V motivačním dotazníku nezávisle na sobě vysvětlují, že je do Česka táhne chuť objevovat jinou kulturu, na kterou si mohou symbolicky řečeno sáhnout a zažít ji. 
„V porovnání s minulými roky, kdy k nám přijíždělo deset i více účastníků se na první pohled zdá, že o náši nabídku není zájem, ale tak tomu není. Letos jsme žádali o maximálně čtyři dobrovolníky a to z jednoduchého důvodu – ty nejnáročnější práce na holešovském živdovském hřbitově jsou totiž již hotové. Teď už jde jen o údržbu,“ vysvětluje správce židovských památek Vratislav Brázdil z Městského kulturního střediska Holešov.  

Dobrovolnický workcamp má v Holešově velmi dlouhou tradici. Za dobu jeho trvání došlo k zásadním úpravám hřbitova včetně vyčištění náhrobků a prostoru kolem nich, zpevnění plochy a vysypání novými kamínky. V Holešově se každoročně střídali lidé nejrůznějších věkových kategorií od osmnáctiletých studentů z druhého konce světa po seniory. Uváděli různé motivace, nejen chuť pomáhat či si lidově řečeno „vyčistit“ hlavu a poznat nové lidi. Například v roce 2015 přijela tehdy čtyřiašedesátiletá Irka, která poprvé posunula věkovou hranici nad 60 let. Během desetidenního pracovního pobytu hledala v regionu kořeny předků. O rok později organizátory překvapil šedesátiletý německý učitel, který se do Holešova přijel svým způsobem vyrovnat s důsledky genocidy. 

Poslední kemp se v Holešově konal v roce 2020 a vliv covidu byl znát na první pohled, protože se ho zúčastnili pouze Češi. Loni se dobrovolnický tábor kvůli dopadům pandemie nekonal vůbec. 

Workcamp Jewish Holešov je týmový dobrovolnický projekt, který pro Židovskou obce Brno zajišťuje nevládní nezisková organizace INEX-SDA ve spolupráci s Městských kulturním střediskem Holešov. Koná řadu let, protože židovská historie města světovou veřejnost zajímá.