Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Největší ZÁBAVU na Moravě LIVE

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Holešovské muzeum zve na komentované prohlídky

13.07.2022

Zveme vás do holešovského muzea! Každý prázdninový čtvrtek od 16 hodin pro vás městští muzejníci připravují komentované prohlídky výstavy 100 let muzejnictví v Holešově! 

Výstava 100 let muzejnictví v Holešově, ke které se váše také expozice obrazů František Růžička otevřelo Městské muzeum a galerie Holešov po dvanáctileté pauze letos na jaře a veřejnosti zpřístupnilo výběr ze svých sbírek. První výstava představuje čtyři nejvýznamnější sběratele, kteří se zasloužili o vznik a rozvoj holešovského muzea. Byli to Rudolf Janovský, Jaroslav Doležel, Františka Černá a František Stelzig a na výstavě jsou vystaveny nejvýznamnější předměty, které městu věnovali nebo prodali. Jedná se především o cenou archeologii a etnografii. Vystaven je například největší klenot muzea – část unikátního bronzového depotu (soubor šperků a keramiky) z Tučap, který v roce 1924 vyoral František Nedbal. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že byl nalezen v téměř neporušeném stavu. Za pozornost rozhodně stojí také kolekce krojovaných vestiček, které prezentují všechny tři etnografické oblasti kolem Holešova, Hanou, Slovácko i Valašsko a barokní meč hraběte Jana Rottala z druhé poloviny 17. století.

V galerijní části jsou k vidění obrazy Františka Růžičky, významného holešovského malíře. Holešov se tak po čtyřiceti letech znovu dočkal zpřístupnění odkazu tohoto výtvarníka a profesora na místním gymnáziu v podobné rozsahu, jako v roce 1982. Vystaveny jsou oleje, akvarely, kvaše, kresby i pastely, na kterých autor mimo jiné zachytil dnes již zaniklá zákoutí regionu, například dobrotický mlýn. Vystaven je také originál náhrobní desky, který neznámý zloděj v roce 1998 ukradl z hrobu Růžičkovy rodiny. Podle dobového tisku se později našel ve sběrném dvoře.

Výstava je v červenci a srpnu otevřena od úterý do neděle 10:00 – 11:30 a 12:30 – 17:00. Výstava Františka Růžičky trvá do poloviny července, poté ji vystřídá výstava dalšího významného holešovského výtvarníka Waltera Stambergera.


Související fotografie