Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Návštěvnická sezona Arcibiskupského zámku začíná

08.04.2022

Návštěvnická sezona Arcibiskupského zámku začíná v pátek 8. dubna v tradičním termínu, tzn. týden před Velikonocemi. 

Výzdoba Reprezentačních sálů je letos bohatší, kromě typických jarních barev a květin je protkána velikonočními symboly. Návštěvníci mohou vyzdobené sály obdivovat po celý duben. V prodejně suvenýrů na nádvoří si navíc mohou zakoupit jarní a velikonoční dekorace z dílny zámeckých aranžérek. 

Při příležitosti zahájení sezony budou mít zájemci možnost v pátek 8. dubna výjimečně vstoupit do zámku průchozí chodbou z kostela sv. Mořice přes Arcibiskupské gymnázium a Mlýnskou bránu. Na cestě, během níž si návštěvníci budou moci prohlédnout i tři kaple, jim budou dělat doprovod biskupští manové a šermíři z gymnázia. 

Ve Štukovém sále je připravena prezentace poutních a turistických míst, ochutnávka mešního vína, lesního čaje a žaludové kávy. Vstup průchozí chodbou přes Mlýnskou bránu i na prezentaci ve Štukovém sále na nádvoří zámku je zdarma.

Otevírací doba zámku v dubnu:
8. dubna 9:30 – 17:00 (začátek poslední prohlídky sálů v 16:00 h)
Víkendy a Velikonoce 9:30 – 16:00 
Vstup z nádvoří.
Podzámecká zahrada je přístupná zdarma, v dubnu je otevřeno za příznivého počasí denně od 7:00 do 18:00 h.

POSTUP REKONSTRUKCE ZÁMKU
Oprava střechy – výměna trámů a střešní krytiny se přesunula do dalšího křídla a měla by být dokončena do konce května. Po stavební stránce je hotová rekonstrukce Mlýnské brány a Zámecké obrazárny. Nyní probíhají výběrová řízení na osvětlení galerie a expoziční část Mlýnské brány. Dokončeno je restaurování Letního bytu, který bude v hlavní sezoně (od 1. května) opět součástí hlavní prohlídkové trasy. Lešení ve Sněmovním sále se bude v nejbližších dnech přesouvat do druhé třetiny sálu. Návštěvníci mají unikátní příležitost vidět na vlastní oči, jak restaurování takto velkého prostoru postupuje. Manský sál a Starou knihovnu letos čeká restaurování oken. Předpokládaný termín otevření obrazárny je 1. června.
Jelikož jsou stěžejní stavební práce z větší části dokončeny, je možné zredukovat zázemí stavebních firem v předzámčí a na nádvoří. Návštěvníci tak budou moci do zámku vstupovat opět hlavním vchodem z nádvoří, a nikoli provizorně z Podzámecké zahrady jako v minulém roce. Stejně tak se i pokladna vrací do svých původních prostor na nádvoří zámku.

OBNOVA VODNÍHO SYSTÉMU V PODZÁMECKÉ ZAHRADĚ
Projekt obnovy vodního systému končí k 30. dubnu. V těchto dnech se dokončují poslední drobné práce na molu u Dlouhého rybníka a na Mlýnské strouze. Bylo zahájeno postupné napouštění rybníků tak, aby se výška hladiny dostala na optimální úroveň během měsíce dubna. Následně bude ve spolupráci s dodavatelskou firmou provedena oprava cest, které utrpěly zvýšeným pohybem techniky v Podzámecké zahradě. 

Při procházkách Podzámeckou zahradou je nově možné využít audio průvodce, který návštěvníky seznámí s historií zahrady, drobnými stavbami a vzácnými dřevinami. Tuto aplikaci, jejíž výtěžek je určen na provoz Podzámecké zahrady, je možné zakoupit v pokladně zámku.

ZAHRADNÍ SLAVNOST 20. – 22. května 2022
Sobota – neděle 10.00–16.00 h Podzámecká zahrada – projížďky kočárem, návrat lodiček na Dlouhý rybník, ukázka floristiky, speciality hanácké kuchyně, drobná umělecká vystoupení v parku, jarmark přírodních i řemeslných výrobků a květinových dekorací, pétanque a další zahradní hry
20. května, 19:00 h – koncert Bratři Ebenové 
21. května, 19:00 h – koncert Dasha a Epoque Quartet s projektem ELLABORATION
22. května, 19:00 h – divadelní představení Sluha dvou pánů (Moravské divadlo Olomouc)

PROJEKT OBJEVUJ PAMÁTKY
Arcibiskupský zámek Kroměříž se i letos zapojil do motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma, který je součástí projektu Objevuj památky. Motivační program (soutěžní hra) je určen návštěvníkům nestátních památek. Garantem programu je Asociace nestátních otevřených památek.