Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Hrady a zámky ve Zlínském kraji se otevírají návštěvníkům

06.04.2022

Hrady a zámky ve Zlínském kraji se otevírají návštěvníkům. K zásadnímu zvýšení vstupného správci památek nepřistoupili.

Zahajují v tradičním termínu, bez zpoždění, nutnosti nošení respirátorů a dalších omezení. Po dvou letech poznamenaných covidem provozovatelé památek ve Zlínském kraji vyhlížejí opět vydařenou sezonu. Úplně obyčejná ale nebude, na většině památek totiž přichystali řadu novinek a speciálních akcí.

Těšit se můžeme na květinové výstavy v Buchlovicích, na oblíbené noční prohlídky na Buchlově, kostýmované hudebně laděné prohlídky ve Vizovicích či na koncerty v Květné zahradě v Kroměříži.

Například na návštěvníky vizovického zámku čeká jedna novinka hned na základním prohlídkovém okruhu. Návštěvníci mohou obdivovat portrétní miniaturu v koženém cestovním pouzdře představující barona Rüdigera Stillfried-Ratenitz, příslušníka rodu Stillfriedů, vlastnícího vizovický zámek od roku 1838.

Ve Vizovicích také nechají zájemce nahlédnout pod ruce řemeslníků. Během jara budou moci sledovat restaurování velkých rokokových kachlových kamen přímo v ložnici hraběte. Novinkou je i otevření privátního okruhu a zámecké kaple v sobotu dopoledne, kdy se konají svatební obřady.

Buchlovice lákají na květinovou podívanou
Na velkou květinovou podívanou zase láká zámek Buchlovice s přilehlým parkem. Jednou z největších výstav bude Tulipománie, která je v plánu na velikonoční svátky a ukáže netradiční vazby a aranžmá z tulipánů a dalších jarních květin. Letošní sezonní výstavou bude od července do října téma slavností z grafické sbírky Berchtoldů.

Pozdně barokní Květná zahrada v Kroměříži nabídne kromě červnového Víkendu otevřených zahrad i koncerty či Letní hudební akademii.

Sezonu plnou novinek minulou sobotu zahájil také holešovský zámek. „Starý prohlídkový okruh se rozšířil o hraběnčinu ložnici, společenskou místnost a lovecký salonek a na prázdniny k nabídce přibude zbrusu nový prohlídkový okruh zámeckou zahradou a hvězdárnou,“ informovala Dana Podhajská z Městského kulturního střediska v Holešově.

Novým tahákem pro turisty je i čerstvě zrekonstruovaný zámek Kinských ve Valašském Meziříčí. „K hlavním návštěvnickým lákadlům bude patřit moderní stálá expozice o vztahu člověka a přírody, která vsází na multimediální vychytávky a další současné trendy ve výstavnictví,“ zmínil Jiří Koňařík z Muzea regionu Valašsko, jež má zámek ve správě.

Obrazy, lodičky i hollywoodská hvězda
Na Arcibiskupském zámku v Kroměříži se zahájení sezony po dvou letech opět shoduje s termínem pouti u sv. Mořice. Termínově vychází na tento pátek a návštěvníkům hned na úvod nabídne nevšední zážitek. V době od 14 do 16 hodin se totiž do zámku dostanou průchozí chodbou od kostela sv. Mořice přes Arcibiskupské gymnázium a Mlýnskou bránu za doprovodu biskupských manů.

V tento den také začínají prohlídky jarně vyzdobenými reprezentačními sály. Ve výzdobě nebudou chybět nejen jarní květy a svěží barvy, ale budou do ní decentně zakomponovány i velikonoční symboly.

Na hosty zámku letos čeká velký výběr prohlídkových okruhů, z nichž některé mohou projít s průvodcem a některé individuálně.

Začátkem sezony bude opět do prohlídkového okruhu zařazen již restaurovaný takzvaný letní byt a od června připravujeme také zpřístupnění zámecké obrazárny. V průběhu roku se chystají otevřít nový okruh Za sbírkami a uměním ve druhém patře zámku.

Zámek s Podzámeckou zahradou budou dějištěm řady kulturních akcí.
K vrcholům sezony bude patřit červencové divadelní představení s hollywoodskou hvězdou Johnem Malkovichem, ale také například květnová Zahradní slavnost, kdy v Podzámecké zahradě vystoupí Bratři Ebenové, Dasha s Epoque Quartet a Moravské divadlo Olomouc zahraje Sluhu dvou pánů.

Na návštěvníky čekají i projížďky na lodičkách po Dlouhém rybníce či jízdy kočárem. Novinkou je i možnost stáhnout si aplikaci, která zájemce provede po takzvané staré zahradě.