Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Hospodářský dvůr v Rymicích se dočkal obnovy

30.03.2022

Hospodářský dvůr z 18. století v Rymicích na Kroměřížsku se dočkal obnovy. Muzeum Kroměřížska získalo díky investici ve výši 130 milionů korun moderní zázemí pro své bohaté sbírky i výzkum. Lidem ale nově nabídne i expozici, která přibližuje život předků. Například to, jakým způsobem připravovali chléb. Hospodářský dvůr i s novými expozicemi se má otevřít v polovině května. 

Lidé z Muzea Kroměřížska nyní pracují i na samotných exponátech. Například obnovují secí stroj, který musejí rozebrat a poté ho znovu sestavit. Jen to zabere desítky hodin. Jedním z nejvzácnějších exponátů, který zatím na oprášení starých nánosů čeká, je čistička obilí z druhé poloviny 19. století.

„Mechanickým točením kliky se roztáčely dřevěné lopaty uvnitř a vypadával na jedné straně plevel a na druhé straně obilí,“ popsal funkci čističky obilí etnolog z Muzea Kroměřížska Petr Hlavačka. Všechny exponáty byly doposud uložené v depozitáři muzea, díky záchraně památky v Rymicích,je však teď budou moci vidět i návštěvníci. 


Související fotografie