Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Sbírka ke Dni válečných veteránů

01.11.2021

Od 1. listopadu začíná sbírka ke Dni válečných veteránů. Až do 30. listopadu bude možné po celém Česku zakoupit květ vlčího máku, tradiční symbol sbírky. Akce má za cíl připomenout statečnost těch, kteří bojovali za svobodu a demokracii na válečných frontách i v odboji. Výtěžek ze sbírky půjde na uchování a vyprávění příběhů bojovníků za svobodu. Část financí poputuje na Centrum pomoci Paměti národa, které přímo pomáhá odbojářům a veteránům. Sbírku už sedmým rokem organizuje Post Bellum. Samotný Den válečných veteránů 11. listopadu se u nás připomíná od roku 2001.
 
Přispět libovolnou částkou do sbírky a pořídit si makový květ, který si na Den veteránů připínáme na šaty, bude možné na více než 800 místech České republiky. Podpořit sbírku lze také online www.denveteranu.cz. Za každý příspěvek organizátoři sbírky zapíchnou symbolický květ vlčího máku do připravených záhonů na veřejných prostranstvích vybraných měst.
 
Kdo si koupí kvítek u Paměti národa, skutečně pomůže těm nejstarším odbojářům nejen z války, ale i lidem, kteří se statečně postavili totalitě za komunismu.

Část výtěžku ze sbírky půjde na Centrum pomoci Paměti národa, které vzniklo loni. „Centrum pomoci se rozbíhá a postupně chceme působit ve všech krajích. Pomáháme starým lidem, jak potřebují. Někomu nakoupíme, jinému vyvenčíme psa, opravíme televizi, koupíme novou polohovací postel. Nejčastěji ale tito staří lidé trpí izolací, takže s nimi mluvíme, navštěvujeme, dokumentujeme jejich životní příběhy,“ vysvětluje Kroupa. 

O Centru pomoci Paměti národa vše naleznete ZDE
 
Ministerstvo obrany: 188 žijících veteránů
 
Jak uvádí Ministerstvo obrany, v současné době žije v Česku posledních 188 válečných veteránů z druhé světové války. Jejich počet se každý rok významně snižuje. „Také proto je nutné příběhy našich novodobých hrdinů v naší historické paměti uchovat. Pokud to neuděláme my, ti, co přijdou po nás, takovou příležitost už nedostanou,“ říká Kroupa. „Květy a maková políčka jsou symbolem naší úcty,“ dodává.
 
Archiv Paměti národa obsahuje více než 13 tisíc příběhů
 
Díky výtěžku sbírky v ročníku 2020 byly v magazínu Paměti národa publikovány vzpomínky například paní Marie Dubské, která se aktivně účastnila pražského povstání v květnu 1945. Peníze vybrané za vlčí máky v předchozích letech také umožnily další desítky příběhů pamětníků přeložit do angličtiny, doplnit o archivní materiály či fotografie a připravit tak, aby byly zpřístupněny široké veřejnosti, studentům i badatelům nejen v oblasti historie.
 
Ve veřejně přístupném archivu Paměti národa je v současnosti uloženo více než sedm tisíc nahrávek, včetně téměř 900 příběhů válečných veteránů z druhé světové války a více než tisíc účastníků třetího odboje. Databáze obsahuje celkem 13 tisíc příběhů pamětníků.